Не ми допада рязкото открояване на фокусирания обект при използване на светкавица
Напълно те разбирам, и споделям това мнение. Точно поради тази причина написах:
външна - насочена към тавана или стена
Ако не си запознат с тази техника, то същостта се състои в следното:
Насочена към таван или стена (но СИЛНО ЖЕЛАТЕЛНО бяла стена ; таванът обикновено си е бял), светкавицата като светне, светлината не "отива" директно към обекта и да да го освети със рязка и остра светлина, а основния светлинен поток се отразява от тавана или стената и чак тогава осветява обекта. Насочването на светкавицата НЕ директно към обекта, а в друга посока, става чрез подвижността на главата на светкавицата.
При това отразяване вече ЦЕЛИЯТ таван (или ЦЯЛАТА стена) става практически светлинен източник, при което светлината е
а) от много голяма площ (в сравнение със размера на светкавицата)
б) омекотена поради разсейване и дифузия
в) доста по-равномерна по отношение на обема на помещението
За сметка на това обаче, количеството на светлината е доста по-малко (загуби при отразяването и разсейването). Поради това, трябва да се увеличи интезитета на светкавицата (спрямо директното насочване) - обикновено 2 или дори повече степени.
Казано с две думи - по гореописания начин имаш много по-равномерна и мека, но доста по-слаба осветеност на ЦЯЛОТО помещение, включително обекта.
Разбира се, при насочването трябва да се помисли и да се вземе под внимание разположението на главния обект спрямо отразяващата повърхност, за да не се окаже самия той в сянка, а цялото помещение - осветено. С малко практика всичко става доста ясно и разбираемо.
Ако решиш да ползваш светкавица обаче, желателно е да промениш баланса на бялото на "светкавица", тъй като нейната светлина ще бъде доминираща. Ако помещението е голямо, таванът високо, обектът по-далече... тогава може да се окаже, че стандартното осветление от лампата с нажежаема спирала (ЛНС) и светлината на светкавицата са горе-долу по равно. В тоя случай ще трябва по-особена настройка на баланса на бялото.
Впрочем, може да опиташ и съвсем ръчно да го настроиш. Обикновено светкавиците са 5200 - 5500 К, докато обикновените ЛНС са около 2000 - 2500 К, пробвай да настроиш нещо по твое усмотрение.
Допълнение:
Ако искаш, потърси в YouTube клипчета по израза "bounce flash" и виж как се прави това отразяване. На руски език термина е "отраженная вспышка".