Препоръки в избора на обектив

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот snipeman на 05 Ное 2019, 09:44

Здравейте,

Нов съм във форума (току що се регистрирам). Държа да отбележа, че съм абсолютен любител и не гоня някакви профи постижения във фотографията, просто хоби.
Обективите, които имам към момента дават задоволителни за мен резултати на открито и/или при добра осветеност, но в затворени помещения и при по-слаба светлина нещата са далеч от задоволителни. Препоръчват ми SMC Pentax-F 28mm f2.8, който на APS-C ще дойде към 42mm и който като цена е над $120 втора употреба. Същевременно гледам SMC Pentax-DA 50mm F1.8 на цена от $97 чисто нов?! Разбира се ръчнофокусни варианти има бол за по 50-60 лв., но предпочитам автофокусен. На практика търся най-евтиния обектив, с който мога да снимам в стая с обикновена 70W крушка с нажежаема жичка и снимките да не изглеждат като през червено було...

Аватар
snipeman

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Мето

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот jorro_z на 05 Ное 2019, 11:39

snipeman написа:На практика търся най-евтиния обектив, с който мога да снимам в стая с обикновена 70W крушка с нажежаема жичка и снимките да не изглеждат като през червено було...

Здравей.

Според горенаписаното, трябва ти светлосилен обектив (и евентуално настройка на баланса на бялото, различен от "Авто"). Според моите разбирания, горната граница за "светлосилен" е Ф/2.8, т.е. всеки обектив, който е с по-малко число на блендата (2.8 ; 2.4 ; 2.0 ; 1.8 ; 1.4 ...).

Действително в момента най-евтиния автофокусен обектив е ДА 50/1.8, също може да погледнеш и ДА 35/2.4. Тей е малко "по-тъмен", но не драстично.

Другият момент е, дали съответната дължина на обектива ще ти е удобна за снимане в ограничено пространство. 50мм е сравнително универсална дължина на ФФ, но на кроп-сензор е малко ограничаваща понякога. Все пак зависи - за портрети в едър план (до гърди например) е чудесна дължина. 35мм е по-унивесален на кроп-сензор, а 28мм - още повече ; обаче за съжаление към момента няма сравнително евтин автофокусен 28 мм (но можеш да пробваш тази дължина на китовия обектив... разбира се, блендата е тясна там, но....).

Ако правилно съм разбрал от подписа, имаш К20Д и К-м? Тези два модела са сравнително по-ограничени откъм високо ИСО, т.е. ако снимаш на високо ИСО, шумът е доста, а и цветовете са ... доста зле. Но все пак, с малко повече практика може да се намери оптималното максимално ИСО, до което може да си позволи човек да вдига.

По мое скромно мнение, най-добре в конкретния случай (снимане в помещение на сравнително тъмно) е да се използва светкавица (но не вградената, а външна - насочена към тавана или стена), но това вече е съвсем друг въпрос и друга дискусия.

Поздрави, и добре дошъл в клуба... който впрочем постепенно май отива на закриване, за съжаление....
:beer:

Допълнение:
Пробвай да настроиш баланса на бялото на "Тунгстийн" (нажежаема жичка), а ако не помогне много - ръчно да го изместиш в посока "синьо". Това ще компенсира жълто-оранжевата светлина на лампата с нажежаема жичка.
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Снимки: 0
Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот snipeman на 06 Ное 2019, 01:41

jorro_z написа:
Ако правилно съм разбрал от подписа, имаш К20Д и К-м? Тези два модела са сравнително по-ограничени откъм високо ИСО, т.е. ако снимаш на високо ИСО, шумът е доста, а и цветовете са ... доста зле. Но все пак, с малко повече практика може да се намери оптималното максимално ИСО, до което може да си позволи човек да вдига.
По мое скромно мнение, най-добре в конкретния случай (снимане в помещение на сравнително тъмно) е да се използва светкавица (но не вградената, а външна - насочена към тавана или стена), но това вече е съвсем друг въпрос и друга дискусия.
Допълнение:
Пробвай да настроиш баланса на бялото на "Тунгстийн" (нажежаема жичка), а ако не помогне много - ръчно да го изместиш в посока "синьо". Това ще компенсира жълто-оранжевата светлина на лампата с нажежаема жичка.

Благодаря за отговора.

"На теория" единият апарат е SAMSUNG GX20, което "на практика" е ребрандиран K20D. Имам светкавица Precision Design DSLR350, но като цяло съм я ползвал 1-2 пъти. Не ми допада рязкото открояване на фокусирания обект при използване на светкавица (възможно и дори вероятно аз не се справям правилно). През уикенда бяхме на семеен обяд и исках да направя малко снимки. Комбинацията от изкуствено "жълто" осветление вътре и бяла светлина отвън (в облачно време и през големи прозорци) доведе до доста кофти резултати без светкавица. Снимките със светкавица, обаче, изглеждат искуствено заради добрата осветеност на фокусирания обект и рязката тъмна граница със всичко околовръст...

Аватар
snipeman

Име: Мето

UNREAD_POSTот Gergich на 06 Ное 2019, 14:06

Поздрави, и добре дошъл в клуба... който впрочем постепенно май отива на закриване, за съжаление....

Дано не си прав Жоро. Според мен хората последните 2-3 години снимат все по-малко, не качват снимки и поради това няма и какво да се обсъжда. Освен това изчезна и "надеждата" за нещо ново и в бъдещето на марката Пентакс - просто няма какво да се дискутира. Застоя е при всички производители btw.

По темата: едно тамронче 17-50 ще ти свърши идеална работа Мето , почва от бленда 2,8 и е чудесен обектив.

Офф Топик: покажи
п.с.: Имам К-20 и аз , никога няма да се разделя с него ! Наскоро снимах в затворено помещение на исо 800 и 1100 за проба до къде може да стигнат нещата - като обработя снимките ще кача някоя във форума.
Изображение
http://1280px.weebly.com

Аватар
Gergich
Loyal Member

Снимки: 520
Име: Hristo Gergov

UNREAD_POSTот mocker на 07 Ное 2019, 08:49

И аз имах подобен проблем в начлото...
И сега - тела, обективи ...първо нямах хубав обектив за тялото, след това тялото ми не беше достатъчно добро за хубавия обектив ;)
Жоро е много прав за балансът на бялото, почти винаги има нужда от корекция при снимане с изкуствено осветление. И при мен е в посока към синьо.
Освен това през последните години разбрах че не трябва да се жертва скорост за сметка на по-ниско ИСО.
Една снимка на високо ИСО също може да е хубава макар и с шум, стига да има емоция, композиция, добре уловен момент или любим човек.
И макар че въпросът е за обектив, ако ти попадне К3 на добра цена - вземай (още се изненадвам на снимки с високо ИСО когато не съм го ограничил)
https://www.facebook.com/NedPix-1977300395836004/

Аватар
mocker
Loyal Member

Име: Неделчо

UNREAD_POSTот jorro_z на 07 Ное 2019, 14:29

Не ми допада рязкото открояване на фокусирания обект при използване на светкавица

Напълно те разбирам, и споделям това мнение. Точно поради тази причина написах:
външна - насочена към тавана или стена

Ако не си запознат с тази техника, то същостта се състои в следното:

Насочена към таван или стена (но СИЛНО ЖЕЛАТЕЛНО бяла стена ; таванът обикновено си е бял), светкавицата като светне, светлината не "отива" директно към обекта и да да го освети със рязка и остра светлина, а основния светлинен поток се отразява от тавана или стената и чак тогава осветява обекта. Насочването на светкавицата НЕ директно към обекта, а в друга посока, става чрез подвижността на главата на светкавицата.

При това отразяване вече ЦЕЛИЯТ таван (или ЦЯЛАТА стена) става практически светлинен източник, при което светлината е
а) от много голяма площ (в сравнение със размера на светкавицата)
б) омекотена поради разсейване и дифузия
в) доста по-равномерна по отношение на обема на помещението

За сметка на това обаче, количеството на светлината е доста по-малко (загуби при отразяването и разсейването). Поради това, трябва да се увеличи интезитета на светкавицата (спрямо директното насочване) - обикновено 2 или дори повече степени.

Казано с две думи - по гореописания начин имаш много по-равномерна и мека, но доста по-слаба осветеност на ЦЯЛОТО помещение, включително обекта.

Разбира се, при насочването трябва да се помисли и да се вземе под внимание разположението на главния обект спрямо отразяващата повърхност, за да не се окаже самия той в сянка, а цялото помещение - осветено. С малко практика всичко става доста ясно и разбираемо.

Ако решиш да ползваш светкавица обаче, желателно е да промениш баланса на бялото на "светкавица", тъй като нейната светлина ще бъде доминираща. Ако помещението е голямо, таванът високо, обектът по-далече... тогава може да се окаже, че стандартното осветление от лампата с нажежаема спирала (ЛНС) и светлината на светкавицата са горе-долу по равно. В тоя случай ще трябва по-особена настройка на баланса на бялото.

Впрочем, може да опиташ и съвсем ръчно да го настроиш. Обикновено светкавиците са 5200 - 5500 К, докато обикновените ЛНС са около 2000 - 2500 К, пробвай да настроиш нещо по твое усмотрение.

:beer:

Допълнение:

Ако искаш, потърси в YouTube клипчета по израза "bounce flash" и виж как се прави това отразяване. На руски език термина е "отраженная вспышка".
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот Todorov на 12 Ное 2019, 09:46

Аз нямам външна светкавица, и за да избегна подобен ефект, от настройките на апарата (К50) и намалям силата -0,3...-1.0. Резултата ме удовлетворява.

Аватар
Todorov
Loyal Member

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ