Въпрос за ръчнофокусен обектив за Пентакс

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот sts1969 на 05 Апр 2019, 22:08

Привет! Имам въпрос към знаещите в областа на ръчнофокусните обетиви: Скоро видях снимка на ръчнофокусен обектив, с преходник от М 42 към Пентаксов байонет, на който имаше лепнат станиол на местото където контактуват контактите на тялото. Казаха ми че този станиол осигурявал сработването на звуковият сигнал при фокусиране на обектива. Някой може ли да ми каже дали това е вярно, и как точно се получава този ефект със закъсяването на контактите, и кой точно контакти следва да се закъсят от станиола ? Има ли тънкости и подробности който трябва да знае лаик като мен, преди да изпробва такъв обектив?
sts1969

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Светльо

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот HYS на 08 Апр 2019, 13:26

На 1. Април ли беше публикувано?

Потвърждаването на фокуса се задава в менюто на тялото. При полунатиснат спусък. Останалото е въпрос на късмет :)!

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

UNREAD_POSTот sts1969 на 08 Апр 2019, 14:56

Публикувах го на 5 Април, и не ме интересува потвърждаването от бутона, това ми е ясно. Говоря за напълно механичен стар обектив без електроника, контакти и автофокуси. Само една резба м42, и преходник към пентаксов байонет. За да сработи сигнала за фокус, трябва или да се залепи алум. фолио, или да се зачисти оксидацията на контактната повърхност на обектива където контактува жълтият контакт на тяклото. А колкото до късмета, с почти всички механични обективи е така май. Както и да е, отговориха ми във Фотографският форум още преди 2 ден.
sts1969

UNREAD_POSTот HYS на 09 Апр 2019, 09:18

Това е интересен въпрос. До този момент, след толкова експерименти със стари обективи, не бях попадал на подобен проблем. Ще трябва да го проуча. Не е редно преходник или байонет да докосва контактите. Благодаря, че обявихте този проблем!

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

UNREAD_POSTот sts1969 на 10 Апр 2019, 09:55

Вчера получих обектива, и си играх доста с него (CARL ZEISS mc sonnar 3.5f/135mm. jena). Преходника не докосва контактите, докосва ги корпуса на обектива, като на него има залепено алум. фолио което ги закъсява. Звуковото потвърждение при полунатиснат спусък работи идеално, и фокусът е много точен.
sts1969

UNREAD_POSTот Hiti на 11 Апр 2019, 22:44

Според моя скромен опит, окъсяват се за да разбере апарата че е /А/обектив. Точно кои бяха има тема. За потвърждение и други настройки са от менютата на апарата. Щом обектива опира значи си с преходник без периферия. За хелиос съм направил дупчица на щифта за закопчаване,на самия обектив.Свредло 2мм и го нагласих центъра на показанията да е по средата.Мъчих се да направя един хелиос да стане А-обектив,получи се но трябваше самия щифт за блендата да е стоманен.Сложих меден защото лесно го запоих,но се изкривява и сега не ми се занимава.Та сега с зеления бутон се получават много добри резултати.Може да се смени и фокусното стъкло с призми но ,вече не ми се занимава.Така че няма никакво значение за потвърждаването,освен за автоматичната бленда,на А-обективите.Приятно занимание.
Я да видим туй що все още работи ? Industar 50/3.5 : Sigma 28/2.8 mini wide II:Pentax Smc Da 35mm f/2.4 AL:

Аватар
Hiti
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Hristo Stoyanov

UNREAD_POSTот sts1969 на 12 Апр 2019, 07:20

Благодаря! Преходника е без периферия, махнах заключващата пластина и направих 2мм плитък отвор за заключващият щифт на тялото, работи идеално. Блендата си я настройвам на ръка, зеленият бутон ми настройва сам скоростта, според ISO което съм задал (но не му вярвам сляпо). Много съм доволен от качествата на стъклата, сега смятам да си потърся и един 24мм. пак ръчнофокусен с добра светлосила.
sts1969

UNREAD_POSTот sts1969 на 17 Апр 2019, 23:18

Изникна още един въпрос: Когато вкл. апарата, ми задава въпрос колко мм е обектива, когато ръчният обектив е твърд няма проблем. Какво следва да избера когато обектива е със зуум, примерно 70-200мм. ?
sts1969

UNREAD_POSTот jorro_z на 19 Апр 2019, 12:55

Когато обектива е зум, няма начин да му се задава динамично фокалната дължина. Опцията е само за едно конкретно число.

Можеш да направиш едно от следните неща:
1. Ако ще снимаш основно на определена дължина от зума - да зададеш най-близкото до тази дължина число.
2. Можеш да сменяш стойностите по време на снимане. Начините са два:
- от менюто - влизаш и задаваш текущата стойност.
- изключваш и включваш апарата, при което ще те пита всеки път да зададеш нова стойност.

Аз лично какво бих направил?
Бих задал стойност, съответстваща на максималната фокална дължина на зума. Защото, колкото фокалната дължина е по-голяма, толкова е по-трудно да бъде стабилизирана оптиката. По този начин, апарата се опитва да стабилизира най-трудната възможна дължина от зума - в дългия край. Всяка "по-къса" дължина (извинете за каламбура) се стабилизира по-лесно и ефектът от стабилизацията е по-слабо изразен.

Впрочем - това в случай, когато разликата между късия и дългия край на зума е не много голяма. Примерно 3х (18-50; 35-105; 70-200 и т.н.). Ако се ползва зум с голяма разлика - примерно 18-300, то тогава сигурно ще трябва да се избират все пак различни стойности за късия и дългия край.

:beer:
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Снимки: 0
Име: Жоро Захариев

Назад към ОБЕКТИВИ