К 500 Недоекспонира при първа снимка

Всичко за цифровите тела на Pentax

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот Yaki на 10 Авг 2018, 11:40

Здравейте,
Наскоро си купих Tamron 17-50/2,8 и забелязах странно поведение на апарата, което се повтаря, затова реших да споделя и да попитам дали е сериозен проблемът или няма за какво да се притеснявам. Става въпрос за следното:
Когато включа апарата първите снимки излизат силно недоекспонирани. Като сменя фокусното разстояние или блендата и апаратът измери втори път светлината, снимките вече са ОК. С другите ми обективи не се е случвало този проблем да се повтаря. Може да не експонира правилно понякога, но е редовно и по един и същ начин.
Някой има ли идея на какво може да се дължи това? :roll:
Последна промяна Yaki на 11 Авг 2018, 18:37, променена общо 1 път

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Яким

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

К 500 Недоекспонира при първа снимка с Tamron 17-50

UNREAD_POSTот markovo на 11 Авг 2018, 10:48

Здравей, колега.

Не казваш в какъв режим снимаш. Препоръчвам ти AV. Това, което ми идва на акъла е, че може недоекспонираните снимки да са при напълно затворена бленда. Не знам каква би била причината за това, но виж с какви стойности са снимани. Имал съм същия обектив на K-30, но не съм имал такива случки.

Аватар
markovo
Loyal Member

Име: Илия

К 500 Недоекспонира при първа снимка с Tamron 17-50

UNREAD_POSTот dreamer на 11 Авг 2018, 12:29

Можеш да започнеш с внимателно почистване на лицевата част на байонета на тялото (включително и контактите). После почисти и байонета на обектива и неговите контакти. Блендата на обектива е механична, провери дали се движи леко. Не трябва да запъва никъде - опитай при различни милиметри на зума. Огледай за луфтове на лостчето - опира ли някъде. Сравни с друг обектив.
Батерията/иите на апарата? 4 или 1? Опитай с други батерии.
Изпускан ли е обектива?
Аватар
dreamer
One Man Army

Снимки: 0
Рейтинг: 5 (100%)

К 500 Недоекспонира при първа снимка с всякви обективи

UNREAD_POSTот Yaki на 11 Авг 2018, 16:51

Благодаря за съветите.
Първо пробвах с почистването на байонета и на апарата и на обектива - с малко спирт върху кърпичка за очила - учудващо колко чернилка се е събрала по контактите :o изчаках да изсъхне макар видимо да нямаше влажни петна и пробвах - даде същата грешка. След това се сетих да си прегледам настройките и като ги преглеждах видях че е включена AE-L with AF Locked. изключих я и после като рестартихах апарата спря да прави тази грешка. Не знам дали е от това или почистването е дало резултат с малко закъснение, но съм доволен че си реших проблема.
Благодаря ви.
п.п. Май е добра идея да си почистя байонетите и на останалите обективи :?

п.п. при проба след два часа пак се появи, същия бъг :roll: само че се оказа че и с останалите обективи го прави същия номер, което ме навежда на мисълта, че проблемът е в тялото.
п.п.п. Още нещо което установих - две последователни снимки с един и същ екзиф - еднана почти тъмна другата съвсем нормална. много странно явление е това. прилагам кадрите с екзифа
YAKP7776.jpg
Първата снимка след включването
YAKP7776.jpg (55.51 KIB) Прегледано 487 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 11 Авг 2018, 18:25
Focus length: 50 mm
Shutter speed: 1/500 Sec
F-number: F/5
ISO speed rating: 100
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-500
Exposure program: Aperture priority
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern

YAKP7777.jpg
втората снимка
YAKP7777.jpg (70.46 KIB) Прегледано 486 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 11 Авг 2018, 18:26
Focus length: 50 mm
Shutter speed: 1/500 Sec
F-number: F/5
ISO speed rating: 100
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-500
Exposure program: Aperture priority
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern

Аватар
Yaki
Loyal Member

UNREAD_POSTот dreamer на 11 Авг 2018, 19:41

AE-L with AF Locked - аз снимам така и няма проблеми.
Вероятно тялото има нужда от профилактика или ремонт. Ще трябва да го занесеш за диагностика.
Аватар
dreamer
One Man Army

Рейтинг: 5 (100%)

UNREAD_POSTот dinio84 на 12 Авг 2018, 02:33

K500 е реално К50, но без свветещи точки във визьора. Детска болест на К50 ( както и на К30, КR и други тела от по ниския клас преди това) е соленоида, който управлява блендата. Точно това се вижда и от снимките - меренето отчита, че на тази бленда и при тази светлина, скоростта трябва да е 1/500, но въпросния соленоид просто не отваря блендата - затова и двете снимки имат еднакъв ексиф, но са различно експонирани... Колкото и да са здрави Пентакс апаратите, за съжаление и те си имат кусури... Мисля, че е редно да потърсиш помощ от специалист, щом го прави със всички обективи или да караш така докато проблема не започне да се проявява постоянно.
Другия вариант е да си напрвиш ''подранил'' подарък за коледа с нещо по-ново :beer:

Аватар
dinio84
Loyal Member

Име: Динко Господинов

UNREAD_POSTот Yaki на 13 Авг 2018, 08:51

Благодаря за коментарите, ще видя дали да се възползвам от услугите на официалния сервиз, от който досега винаги съм бил доволен, или да изчакам още малко и направо да сменя тялото. Кое от двете ще стане още не знам, но ако ми се открие възможност, определено бих сменил тялото с по-ново.

п.п. Някой знае ли колко може да струва един соленоид, ако се окаже че това е проблемът и трябва да се сменя? Да знам дали изобщо да планирам ремонт или просто да оставя апарата на доизживяване.

Аватар
Yaki
Loyal Member

Назад към PENTAX ЦИФРОВИ SLR