Как експонират нашите камери?

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот dinio84 на 23 Юли 2017, 22:32

На някой от вас може да се стори "тъп" този въпрос, но на мен ми е интересно. Защо например, като снимам малко след залез, камерата се стреми да направи снимката така, все едно че съм снимал по сред бял ден? Демек никога не излиза реално това, което виждам. Така винаги трябва да си играя с бутона +/- за експонация и да правя по няколко кадъра, за да докарам горе-долу нещата... Или имам нещо сбъркано по настройките :?:

Аватар
dinio84
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Динко Господинов

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот Yaki на 24 Юли 2017, 20:07

Според мен, като лаик, е напълно нормално апаратът да винаги да взема някакво средни ниво на светлината, която получава за да изчисли експонацията. След залез е тъмно и това което виждаме винаги ще е под средното ниво на осветеност и апаратът се опитва да компенсира липсата на светлина, за да достигне заложеното му средно ниво. Затова не мисля, че има грешка в системата.
Мен повече ме затрудняват снимките през деня, когато има силна светлина и сенките обикновено са ми силно недоекспонирани , и когато забравя, че апаратът ми прави този номер. Причините са същите като при снимането след залез, затова не мога да обвинявам апарата затова. От друга страна играта с настройките за мен е съществена част от удоволствието да снимам с DSLR, така че не ми пречи особено. :)
А и да не забравяме, че човешкото око има много по голям динамичен обхват и от най съвършената матрица. А софтуерът още не е толкова интелигентен, че да се сети как искаме да изглежда снимката ни. (макар че понякога го прави)
От трета страна има три типа настройки на изчисляване на експозицията и изборът на подходящата може да спести последващи настройки донякъде. Аз лично рядко ги ползвам, защото ми е по-лесно да натисна няколко пъти +/-
, отколкото да влизам в менюто и да променям настройката за експониране.

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Име: Яким

UNREAD_POSTот dinio84 на 24 Юли 2017, 20:40

Не става въпрос за динамичен обхват. Може би примерът със залеза не бе много удачен, защото тогава наистина камрата усреднява (ако не е на спотово мерене) стойностите. Да вземем за пример леко затъмнене стая без осветление и не снимаме въобще срещу никаква светлина. Тогава светлината ще е еднородна и фотоапаратът няма какво да усреднява, но пак се опитва да извади снимка доста по-светла от това което е. Като цяло после всичко се оправя в ЛР ама понякога се дразня, защото заради това "изсветляване" ми пада скоростта на затвора...
А за настройките може ли да подскажеш в кое меню са, та да ги разгледам малко?

Аватар
dinio84
Loyal Member

UNREAD_POSTот Yaki на 24 Юли 2017, 21:38

Всъщност не се изразих правилно, но ще ме прощаваш. Имах предвид режимите на мерене на светлината - Усреднен, централно претеглен и точков - които са само три, но понеже си ги избираш, затова казах настройка. Иначе за примера със затъмнената стая важи същият принцип - когато няма достатъчно светлина апаратът експонира повече. А под усредняване имам предвид средно количество светлина която е необходима за правилна експонация - предполагам че е някаква константа или нещо около нея. Пак стигаме до проблема с динамичния обхват - това което на нас ни изглежда достатъчно ясно макар и по-тъмно - за апарата е недоекспонирано и той компенсира. Може обаче и да ти е повреден апарата и да преекспонира по принцип. Когато аз си купих моя още в първите дни открих че при снимане през визьора преекспонира много снимките при всякакви условия (до степен да са почти бели петна) и го дадох на сервиз. Там го оправиха. При теб едва ли е такъв случая.
Но пък това са само личните ми разсъждения, които са базирани на беглите ми познания от прочетеното и личния опит и са далеч от някакво сериозно теоретично обяснение.

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Име: Яким

UNREAD_POSTот dinio84 на 24 Юли 2017, 23:11

когато няма достатъчно светлина апаратът експонира повече

Да така е, но защо накрая снимката излиза така, сякаш е правена дневна светлина. Става въпрос за разлика от около два стопа според ЛР. Иначе при дневни и редките ми опити за нощни снимки не забелязвам отклонения.
Може ако някой има опит с други марки камери (и разбира моята чуденка) да сподели дали е така и в другите лагери :beer:

Аватар
dinio84
Loyal Member

UNREAD_POSTот gri на 25 Юли 2017, 10:35

Capture.JPG
Capture.JPG (55.72 KIB) Прегледано 815 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 25 Юли 2017, 12:30

Когато камерата се остави да изчисли автоматично експозицията тя се стреми да докара средна стойност на осветеност...затова при сняг и снимане на портрети на хора с много бяла кожа например има ядове :)

Може да се прочете понече за сива карта, за светломер :)

Аватар
gri
Loyal Member

Снимки: 3
Рейтинг: 1 (100%)

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ