Седмичен конкурс №374: HDR

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот dsmt на 17 Дек 2016, 11:25

HDR от камерата/К S2/
Прикачени файлове
11698.jpg
11698.jpg (128.29 KIB) Прегледано 690 пъти

Weltblick 2.8/35
Makinon 135/2.8, Oreston 50/1.8 - най-якият обектив :)))))))))))))))))

ИНДУСТАР 50-2
Изображение
Изображение

Аватар
dsmt
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Свилен

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот sir_Ivanhoe на 18 Дек 2016, 13:29

HDR може да се използва, основно, при два случая:
1. Да се поизостри кадъра и да се подсилят малко щрихи и цветове. Но това може да се постигне и с по-"конвенционални" методи... ама с HDR е по-бързо ;)
2. Да се използва за т.нар. "графика". С други думи казано, да се използва за по-абстрактни художествени цели. Което и предпочитам да правя.
Е, подведох се по останалите участници и представям снимка, направена по първия "случай".
Снимката е направена по "стандартния" начин: от три кадъра и после смесени с Nik HDR.
Цяла година снимах на три кадъра, докато не установих, че този софтуер се справя превъзходно и само с един кадър.
Ето няколко линка с мои неща правени от по три кадъра:
2016 0524 Rozhen i manastir — Postimage.org
2016 0526 Melnik — Postimage.org
2016 0730 Lovech — Postimage.org
2016 0826 Zlatograd — Postimage.org
2016 0827 Djavolskia most — Postimage.org
п.п. Извинявам се, че линковете са пльоснати така, ама не съм сигурен точно как се вграждат.
Прикачени файлове
IMGP6234.JPG
IMGP6234.JPG (1.04 MIB) Прегледано 673 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 16 Апр 2016, 09:42
Focus length: 50 mm
F-number: F/11
ISO speed rating: 80
Whitebalance: Manual
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-5 II
Exposure program: Aperture priority
Metering mode: Center-weighted average
Изображение

Аватар
sir_Ivanhoe
Loyal Member

Име: Николай

UNREAD_POSTот dinio84 на 18 Дек 2016, 17:34

Досега не съм правил HDR. Това ми е първи опит и честно казано много не разбирам философията. Знам какво означава, но в повечето случай резултатите биха се постигнали чрез обичайната обработка. Може и аз да правя нещо не както трябва, но...Снимах ей така за спорта да видя какво ще се получи. Първия кадър е HDR от камерата, а втория и третия са от Lightroom. Между първия и втория разлика е малка - направих ги просто за сравнание. Все пак повече ми харесва резултата от Lightroom-а. При събирането с Lightroom не е правена никаква допълнителна обработка. За конкурса да се вземе под внимание третия кадър, въпреки че всички са без особена стойност - както казах "за спорта" :beer:
Прикачени файлове
IMGP4764.jpg
IMGP4764.jpg (438.22 KIB) Прегледано 664 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 14 Дек 2016, 14:03
Focus length: 43 mm
Shutter speed: 1/90 Sec
F-number: F/8
ISO speed rating: 100
Whitebalance: Auto
Camera-model: PENTAX K-3
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
IMGP4761-HDR.jpg
IMGP4761-HDR.jpg (412.63 KIB) Прегледано 664 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 14 Дек 2016, 14:01
Focus length: 43 mm
Shutter speed: 1/350 Sec
Exposure bias: -20/10 EV
IMGP4777-HDR.jpg
IMGP4777-HDR.jpg (527.76 KIB) Прегледано 664 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 14 Дек 2016, 14:38
Focus length: 19 mm
Shutter speed: 1/45 Sec
Exposure bias: -20/10 EV

Аватар
dinio84
Loyal Member

Име: Динко Господинов

UNREAD_POSTот ombre на 18 Дек 2016, 18:09

:)

Аватар
ombre
Loyal Member

Име: Симеон Петров
Симеон Петров

UNREAD_POSTот ombre на 18 Дек 2016, 18:13

ИзображениеInterior by Симеон Петров, on Flickr

За спорта.Казах,че няма да участвам и е така,но ми е някак готино,че в този закъсал форум има такава тема.Поне тя да се понапълни.Якиме въпреки всичко,трябва да призная,че темата ми допадна.

Аватар
ombre
Loyal Member

Име: Симеон Петров
Симеон Петров

UNREAD_POSTот Gergich на 19 Дек 2016, 12:20

Изображение

Незная дали това е типичното HDR, защото е постигнато само от 1 кадър макар и PEF формат, но съм ползвал похвати целящи да извлеакт максимума от кадъра без да си личи прекалено.
Изображение
http://1280px.weebly.com

Аватар
Gergich
Loyal Member

Снимки: 511
Име: Hristo Gergov

UNREAD_POSTот Yaki на 20 Дек 2016, 09:17

Седмичният конкурс приключи.
Наистина се получи страхотна тема, благодаря на всички които се включиха. Много ме затруднявате и затова ще се позабавя до довечера с обявяването на победителя. Моля да ме извините за което. Поздрави! Страшни сте!

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Име: Яким

UNREAD_POSTот Yaki на 20 Дек 2016, 21:48

Трудно е да се оценят, понеже са толкова разнообразни и като техника и като постигнато внушение в кадъра. Пък и аз не съм експерт, ама както се вика - Внимавай какво си пожелаваш, че може и да се сбъдне.
И за да продължа дискусионната форма на темата от началото и ще споделя личното си виждане за снимките, участници в конкурса подред.
1. 5-rakiev - Както казах в началото снимката за конкурса е един от фаворитите ми и такава си остава и до края. Много ми хареса че цветовете стоят много естествено, въпреки широкия динамичен обхват на кадъра. А и самият пейзаж е много красив. Използвам възможността да изкажа своята благодарност и за обясненията и другите кадри, които сподели и по този начин разпали интереса към темата. Благодаря Петър (5-rakiev).
2. ombre - Въпреки, че не пожела да учавстваш в конкурса, радвам се че се включи в темата. Благодаря, че с коментарите и снимките си увеличи интереса към темата. Втората снимка, която сподели тук страшно много ми хареса като детайлност и контраст и убедителност на цветовете, изобщо всичко което мога да си пожелая от един HDR кадър. Съчетано с подбора на обстановката и композицията - ако учавстваше в конкурса, най -вероятно точно тази снимка щеше да бъде изборът ми за победител.
3. petronix - Също страхотни кадри - особено третата е типичния пример за HDR със своята свръхдетайлност. Снимката изглежда по-реална от действителността, но този ефект е много естетично пресъздаден, което поне за мен е целта на HDR техниката. Затова снимката също е един от фаворитите ми за този конкурс.
4. dsmt - Супер драматично небе и реалистични цветове. Също много ми хареса снимката. Композицията е страхотна. Искаше ми се да има и малко по-ясно изразен обект на фокус, който да даде акцент на кадъра.
5. sir_Ivanhoe - Благодаря за коментарите и за линковете към галериите ти с HDR снимки. Конкретната снимка, пратена за конкурса страшно много ми хареса като контраст, цветове и композиция.
6. dinio84 - Благодаря, че разбуди дискусия в темата. Първоначалната ми идея, както може би е предусетил Симеон, беше за HDR правен само с фотоапарата, но се радвам че благодарение на въпроса ти разширих обхвата на темата. Радвам се и, че прояви интерес към тази техника и се включи и в конкурса със снимка. Мисля че много добре си схванал идеята на HDR-a в третата снимка. Самата снимка е много красива.
7. Gergich - изключително красив кадър сам по себе си. Би бил чест за всяка тема. Много ми е трудно да не го избера за победител, и то само защото е толкова балансиран, че излиза извън представата ми за HDR.

И така - колкото и да е трудно трябва да избера една снимка и един победител, а в тази тема това е petronix. Нека той обяви следващата тема.
п.п. Отново Благодаря на всички ви, че се включихте в темата. Която стана повече от седмичен конкурс според скромното ми усещане, и се превърна в истинска дискусия каквато подхожда на такъв фото форум.

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Име: Яким

UNREAD_POSTот petronix на 21 Дек 2016, 00:07

Благодаря за оценката!
Свободата Санчо, е едно от най-ценните блага, с които небесата даряват хората ...

Аватар
petronix
Loyal Member

Снимки: 165
Име: Петър Петров

Предишна

Назад към СЕДМИЧНИ КОНКУРСИ