Цветен профил за Pentax K-5 за Adobe Camera Raw - Lightroom

Софтуер, Обработка, RAW конвертори

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот dibat на 17 Сеп 2016, 15:45

anonto написа:Профила на К1 трябва да си излиза автоматично в Camera Raw или трябва да се добави чрез DNG Profile Editor.

Ако си с версия Camera Raw 9.5.1 или Lightroom CC 2015.5.1 / 6.5.1, заредиш RAW от K-1, би трябвало да ги виждаш в списъка за профили.
https://www.dpreview.com/news/5332187624/camera-raw-9-5-1-lightroom-updates-add-pentax-k-1-support
Изображение

Аватар
dibat
Site Supporter

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Димо

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот drago.n на 28 Сеп 2016, 23:56

Поздрави Димо,
попаднах на темата още преди години, когато снимах с к-30, от 1+ година също съм с к-3.
Имам абсолютно същите главоболия, ACR е супер практичен и лесен за употреба, обаче интерпретацията на цветовете няма нищо общо с реалността, пълна боза…
За съжаление преди, както и сега с новите профили за к-3/к-3ii, резултата е крайно незадоволителен. По долу съм дал сравнение, в ляво е истинският кадър, както съм го видял и заснел и изобразен от безплатната програмка Fast Stone (горещо я препоръчвам), а в дясно е Adobe-ската измишльотина.

Capture.JPG
Capture.JPG (62.46 KIB) Прегледано 436 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 28 Сеп 2016, 23:48

Не знам как при теб са станали 1:1, но при мен разликата е голяма, жълтото е бляяя. След малко калибриране го докарвам горе-долу близо, но не е там въпроса. Как може безплатна програма като Fast Stone да ти изкарва точно Jpeg превю, а гигант като Adobe – не? Нещо против Pentax ли имат, защото наскоро подарих едно fuji xq2, имаше си всички цветни профили и всичките отговаряха на 100%...!? И кой, всъщност трябва да ги прави тези профили и да отговаря за тяхната точност, Pentax или Adobe?
Решението, което открих за себе си и което е ОК за повечето снимки е да снимам RAW+ и да си отварям jpeg файловете в ACR, да им направя каквито искам корекции и така. Когато са jpeg цветовете са реалистични, може би една идея по-наситени, но това се оправя лесно.
Като цяло няма голяма практическа разлика /в контекста на загуба на детайли/ в това дали ще обработиш dng-то или jpeg-a, освен ако искаш да изкараш твърде много от сенките (shadows +100, exposure +1,2,3,4,5…), или ако зоом-неш на 200% и гледаш пиксели.
По-долу, още един пример:
Първата снимка е dng с exposure +1 и shadows +100, a втората е jpeg-a със същите настройки…
1.jpg - Google Диск
2.jpg - Google Диск

Малко се отплеснах, но просто работата с ACR ми допада страшно много, но едновременно ги мразя за дето ми размътват чудните цветове на любимото ми пентаксче.

Поздрави на всички!
Аватар
drago.n

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Дpaгo НukoлoB

Предишна

Назад към ОБРАБОТКА И СОФТУЕР