Каква е вашата рецепта за перфектното бяло?

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот shtrak на 21 Яну 2016, 21:53

Офф Топик: покажи
petronix написа:Айде сега пък апарата бил проблемен. Имам чувството, че се надпреварвате в генерирането на оригинални идеи. Нищо му няма на К-5-цата. Запознати ли сте при какви условия е снимано навън. Каква температура, колко време е бил навън, наличие на конденз по апарата, влажност и т.н. Снимал съм с К-5 горе на Роженските ливади в лошо снежно и студено време. Нормално е да се подлъже тялото в такива условия. Затова си има контрол на белия баланс. Затова се снима и в RAW файл. После имаш възможност да си нагласяш, както ти е кеф цветната температура.

Може и аз да бъркам, но останах с впечатлението за тенденциозно грешен баланс. А толкова голямо отместване в цветовете съм имал единствено в специфично осветление и то само в комбинация K-r + Sigma 17-70. Но не тенденциозно. 5-6 грешни снимки да имам такива.
Пример: http://i.imgur.com/v22LyCl.jpg

Плюс това има и други хора с проблеми точно с К5:
K-5 white balance problems - PentaxForums.com
K5 white balance problems - PentaxForums.com
Затова изказвам хипотезата. Нямам намерение да се съзтезавам.
Продавам: Pentax K-5
Търся: Pentax К-3 или Pentax K5 IIs, както и една торба пари :ha-ha:

shtrak
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 1 (100%)

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот petronix на 21 Яну 2016, 23:24

Понеже се разводниха нещата по темата, реших да пусна реална ситуация при мен с К-5. Предварително уточнявам, че тялото не е дефектно, проблемно и т.н. Единия jpg е ваден директно от RAW конвертора, другият е след обработка
_IGP9963.jpg
_IGP9963.jpg (610.01 KIB) Прегледано 1050 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 07 Фев 2015, 17:39
Focus length: 50 mm
Shutter speed: 1/13 Sec
F-number: F/8
ISO speed rating: 200
Whitebalance: Auto
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-5
Exposure program: Aperture priority
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern

1000_IGP9963.jpg
1000_IGP9963.jpg (680.95 KIB) Прегледано 1050 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 07 Фев 2015, 17:39
Shutter speed: 1/13 Sec
F-number: F/8
ISO speed rating: 200
Whitebalance: Manual
Свободата Санчо, е едно от най-ценните блага, с които небесата даряват хората ...

Аватар
petronix
Loyal Member

Снимки: 165
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Петър Петров

UNREAD_POSTот ombre на 22 Яну 2016, 16:37

Да кажа за моя К-5,ауто бб ми биеше в червено,снимах една тениска която беше оранжева,а тя стана почти червена,с К-5II,го нямаше това.Може да е до бройка нямам идея.С един наш съфорумец с К-5 и аз с Д7100,тествахме на закрито бб на двете камери в/у една касова бележка,от кафето дето е синтезиса,никона даде точен бб,демек бележката беше снежно бяла,а пентакса я направи почти синя,и преди да остана грешно разбран ,казвам че това бяха директни jpeg-зи само за тези кадри,не са правени сравнения с нищо друго,и на друга светлина.

Аватар
ombre
Loyal Member

Име: Симеон Петров
Симеон Петров

UNREAD_POSTот Yaki на 22 Яну 2016, 19:52

Да вметна и аз нещо, което прочетох и ми се струва че е вярно до някаква степен.(не съм сигурен защото не ми е калибриран мониторът)
Как се виждат цветовете зависи и от RGB формата, в който се запазват снимките, като при AdobeRGB снимките имат по широк диапазон на цветое отколкото при SRGB (моят апарат поддържа тези два формата) и когато мониторът не е предназначен + настроен да работи в AdobeRGB, а снимките са направени с такава настройка - неизбежно има изкривяване в цветовете. Да не би от там да идват част от проблемите с цветовете? :roll:

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Име: Яким

UNREAD_POSTот shtrak на 22 Яну 2016, 21:37

Цветното пространство има значение единствено за jpeg.
Продавам: Pentax K-5
Търся: Pentax К-3 или Pentax K5 IIs, както и една торба пари :ha-ha:

shtrak
Loyal Member

Рейтинг: 1 (100%)

UNREAD_POSTот petronix на 23 Яну 2016, 00:09

1000_IGP0044.jpg
1000_IGP0044.jpg (441.5 KIB) Прегледано 1004 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 15 Фев 2015, 15:44
Shutter speed: 1/1250 Sec
F-number: F/4
ISO speed rating: 160
Whitebalance: Auto
Свободата Санчо, е едно от най-ценните блага, с които небесата даряват хората ...

Аватар
petronix
Loyal Member

Снимки: 165
Име: Петър Петров

UNREAD_POSTот puzzle111 на 26 Яну 2016, 13:53

Здравейте, колеги!

Отдавна не съм се включвал в постовете, но темата е интересна...
Аз бих искал да насоча вниманието ви към един друг фактор - атмосферата.
Всичко което сте писали тук за монитора, калибрацията, сивите карти и т.н. е вярно, просто когато нещо от тези неща липсва, а желаем повтаряем резултат е желателно да имаме поне една отправна точка - в случая баланса на бялото(ББ). Използването на постоянен такъв би ни улеснило.
Що се отнася до атмосферата - ами много е и е навсякъде около нас и когато липсва друг светлинен източник е синя, а всъщност снега много рядко е действително бял... Ако е на слънце ще жълтее с добавка на магента, на сянка ще е син - понякога фрапиращо син.
Та моето мнение е, че апарата се е справил чудесно с реалното представяне на цветовете, както на снега, така и на касовия бон споменат някъде по-горе(ако не е бил огрят от слънцето).
Аз съм с калибриран ИПС монитор на Куадро видео карта, с профилиран апарат и мъките ми с белия баланс са не по-малки. Но те произлизат от това което искам аз от кадъра си... примерно снега ми да е бял.
Препоръчвам да пробвате да сложите ръчен ББ, да кажем 5000к и да снимате наляво на дясно, на слънце и на сянка, по различно време на деня - резултата ще е горе описания - синеещо бяло в сенките, още по-изразено в сумрак, жълто и магента на слънце.

Решението всъщност за тази ситуация е доста простичко - десатурация ! То и без това в такова време няма много цвят - всичко е сиво-синьо.

Надявам се да съм бил полезен поне с нещо...

Поздрави

Едит: Забравих да отговоря на основния въпрос - Моята рецепта е: Апарата снима най-често на ръчен ББ - 5000к. Той РОУ не го бърка, но на мен ми е по-лесно... После в лайтруум, където имам подготвени няколко присета на различен ББ. А ако искам нещо да е бяло, а не се получава заради различни светлинни източници, го десатурирам.
Разпродавам си част от техниката! Какво, можете да видите на ...
http://pentaxfanclub.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=5763

puzzle111
Loyal Member

Снимки: 3
Рейтинг: 7 (100%)

UNREAD_POSTот LeniS на 19 Апр 2016, 12:56

В общи линиии аз снимам в повечето случай на автоматичен, за сега много малко са случаите в които съм имала некоректен бяла баланс. После ако нещо не ме устройва леко пипам в Лайтрум
Иначе понеже темата за цветните пространства винаги ми е била слабост, и като дизайнер ... с Джъмбо правихме тестове как се отразява на РОУ фйала - по повод доста спорове които изчетох в интернет.. да за момента цветното пространство влияе върху jpg-а .. и въпреки това винаги снимам в Адоб, просто защото много печатам и принтерите на които печатам покриват гамата на Адоб.. което е супер.

По интересното е обаче, че работното пространство на Лайтрум е ProPhotoRGB, във Фотошоп има избор също да се работи с него, но там трябва да му се каже предварително ... та интересно ми е в какъв момент апаратите, мониторите и принтерите ще съумят да пуснат това пространство, за да има смисъл наистина да се работи в него, тъй като това е най-голямото пространство, което би възпроизвело чудесно цветопредаване ....

Оставам си с чакането
"Какво му трябва на един добър фотограф? Едно око и един пръст" - Анри Картие Бресон

Аватар
LeniS
Loyal Member

Снимки: 18
Име: Elena Maslarova

UNREAD_POSTот anjsan на 19 Апр 2016, 14:26

И аз снимам на автоматичен ББ , обаче апарата не винаги се справя правилно . Примерно на слънчев ден с авто ББ е по-бледо да го кажем , отколкото с ББ слънце . Облачното/сенчесто пък е прекалено жълто . Изгреви и залези задължително ги слагам на слънце - получава се по-добре . Понякога нарочно слагам друг ББ за да ми се появи друг оттенък - примерно в луминисцентните ББ има синкаво , оранжево до лилаво/червено и пак при изгреви/залези е по-интересно особено с облаци по небето . Морски мрачни пейзажи пък се получават добре с ББ лампа или най-долния луминисцентен ББ - синеят леко . Това дотук се отнася за снимане през деня . Отделно се манипулира ББ при псевдо-инфрачервено от апарата , ама това е друга тема .
Разбира се всичко това може да се направи после при обработка с програми , ама аз не умея и затова понякога ми е по-лесно да си наглася предварително ББ или да го променя при обръщане от Raw към JPEG .
Донту Ориби Хапи

Аватар
anjsan
Loyal Member

Снимки: 166
Име: Ан.Джей.Сан

UNREAD_POSTот Didko на 03 Сеп 2016, 00:10

Купих си WB карти и започнах да щракам по 1 снимка преди серия, след което с капкомера в ЛР... Нещата започват да се получават полека-лека. Прочетох наскоро друга хубава хитрост при пост процесинга:
-10 saturation
+10 vibrance

... или други противоположни стойности. Явно на моменти не толкова белия баланс бяга, колкото някой цвят надделява. С горният трик цветовете стават по-балансирани.

Аватар
Didko
Loyal Member

Име: Дилян Димов

Предишна

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ