Широк обектив за К-1

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

Широк обектив за К-1

UNREAD_POSTот a100 на 12 Авг 2016, 10:57

Здравейте колеги,
Нов съм във форума, чисто нов горд собственик на К-1 :)... Навремето започнах с Пентакс (P30T, още няколко лентови и едно цифрово к100D), но поради ред обстоятелства минах на Никон. Сега бях впечатлен от новото попълнение и разпродадох никонската система и с взех К-1 с 24-70/2.8. Но, както знаем апетитът идва с голямото ядене ;), та сега имам нужда от широк обектив и няколко твърди. Ако може, някой по-знаещ и патил да сподели мнение, какво мога да ползвам. Благодаря предварително!
a100

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Атанас Стоянов

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Широк обектив за К-1

UNREAD_POSTот HYS на 12 Авг 2016, 11:14

Честито и да Ви радва дълго!
"Широк" е доста относително понятие, а твърде лично.
Зависи човек към какво има вкус. За да потръгне разговорът, ще нахвърлям напосоки две идеи:
Но по-ниско ценово ниво, но според мен много добър, е Самянг 14/2.8 с А-режим.
И после Пентакс 31/1.8 Лтд. Но... Сигмите са много, но аз не съм им почитател.
Нека някой друг да каже нещо по-конкретно.

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

Широк обектив за К-1

UNREAD_POSTот gri на 12 Авг 2016, 15:27

Честито, имаш супер комбинация, интересно ще ми е мнението ти за апарата и обектива...

Аз ти препоръчвам да изчакаш ... скоро би трябвало да пуснат нещо в този диапазон:

2016 Pentax Full Frame Lens Roadmaps - CP+ 2016 | PentaxForums.com

Или това:

Samyang Announces 20mm F1.8 Lens in K-mount - Third-Party Announcements | PentaxForums.com

Ако имаш парички DFA 15-30 е твоя избор. Трябва да се има предвид че е тежичък ....

ПП. Ако не знаеш за този сайт виж го ... PENTAX K-1 Laboratory | PENTAX K-1 Special site | RICOH IMAGING ... има достатъчно примери с пентакс стъкла

Аватар
gri
Loyal Member

Снимки: 3
Рейтинг: 1 (100%)

Широк обектив за К-1

UNREAD_POSTот botzi на 13 Авг 2016, 23:58

Интересно, аз 80% от ситуациите снимам с К1 в комбинация с DFA 24-70, повечето ми кадри напоследък са на дължини или 43 или 31 мм, често и 50-55 мм (странно е как обектива застава често на 31 или 43 мм). Имам 43 1.9, който вземам с мен, когато нося само тялото на рамо с един обектив - заради универсалната си дължина. Един път взех за проба 15-30 ф2.8, снимах цяла сватба с него и останах много впечатлен (доста пъти съм ползвал 15-30 тамрон на никон д600, но определено с матрицата на к1 стават чудеса, 15-30 е доста добре коригиран и изключително остро стъкло, като усещане фокусира по-бързо от 24-70) Иначе имам и сами 10 мм ф2.8, което уви покрива само кроп сензора и ми стои като капачка на к3 - но това вече е ултраширок обектив, който не става за всичко и не е най-универсалното решение. Та в момента си мисля за ФА 31 лимитед, само той ми липсва в колекцията, мисля си и за 15-30, но с 15-30 губя този уникален рендеринг на ФА 31 лимитед. Та сега май вече чакам понеделника за да си поръчам FA 31 1.8 Limited - хем прекрасен рисунък, хем универсална дължина (все пак съм портретист), хем широчко, леко и става и за стрийт и разходки. Недостатък цената в момента около 2380, но пък с 5 год. гаранция. Pentax готвят и нови светли широки стъкла и фиш ай, но те ще са от новата генерация, Kaf4 байонет, стъпков бърз електромотор, но уви няма да имат този чар и характер на FA Limited обекивите. Сигма 35 ф1.4 (няма проблем с К1, цена около 1800 лв) е от същата тази генерация - нов много остър обектив и нищо повече - плоска картинка. Но вкусове всякакви :)
www.noportrait.com | www.photocollective.bg
Аватар
botzi
Loyal Member

Име: Николай Колев

Широк обектив за К-1

UNREAD_POSTот alexstudio на 14 Авг 2016, 09:16

Честито за К1 колега!!! Със здраве да си го ползваш и винаги е добра новина да дойде някой от друг лагер :)
Имах възможността да тествам 15-30 и 24-70 на цяла сватба. Прав е botzi за качествата на 15-30 и за това колко процента от едно събитие покрива 24-70. Честно казано не бих си го взел засега 15-30 по няколко причини. ;)
Цена, размер, степен на използване. :o
Според скромната ми преценка трябва да се заложи на твърди широкоъгълни, които дай Боже Pentax да пусне в листата или в краен случай някои third party ultra-wide които наизлязоха на пазара.
Много съм любопитен да видя на живо примерно Laowa 15mm/f4 (който на всичко отгоре е и тилт)
http://www.venuslens.net/product/laowa-15mm-f4-wide-angle-1x-macro-lens/

или по-новия 12мм/f2,8мм.
http://www.venuslens.net/

Друго интересно нещо на пазара идва от IRIX 15mm/f2,4.
https://irixlens.com/15mm.php
Аз бих рискувал в този ценови диапазон от 400-650Евро... :D

Аватар
alexstudio

Снимки: 0

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ