Има ли такъв адаптер?

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот dinio84 на 05 Мар 2016, 20:31

Привет съфорумци, вчера си вземах от Ебей един обектив - по-точно Vivitar Series 1 Macro 90mm f/2.8 - 1:1. В описанието пишеше, че е на М42 монтиране. Впоследствие се оказа че е ОМ монтиране :o - мисля Олимпус. Съществува ли такъв адаптер или може ли по някакъв начин да се преправи за да мога да го използвам на К3?

Аватар
dinio84
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Динко Господинов

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот parazit25 на 06 Мар 2016, 01:11

Прежалил ли си обектива ? - eстествено, че е риторичен въпрос :) Имам 90/2,5 + 1:1 адаптера и съм си доволен като слон :ha-ha:
Тък като работната отсечка на Олимпус е по-голяма от Пентакс имаш няколко варианта за действие:
1. Сравнително евтиния вариант: Поръчваш си от китайците 2 комплекта макро пръстени - един за Олимпус и един за Пентакс.(може и да си имаш вече за Pentax) Гледаш само степените им да са с еднакви резби/ има модели с различно закрепване на първа(тази с байонета) и последна степен - тази с женския накрайник. Иска си внимаване при поръчката и писане с продавача. После ползваш двете крайни степени от двата комплекта :) Губиш от фокус всичко след 10-15 метър, при късмет 20m :D
Изображение
2. Поръчваш си при Слав или друг опитен стругар преработка на задницата на обектива - Аз съм преработвал при него няколко олимпуски обективи и съм доволен. Не е проблем да намериш страницата му и да питаш.
3. Продаваш.
4. Чакаш други предложения :beer:
parazit25

Име: Асан

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот nicko на 07 Мар 2016, 17:07

Всъшност работните отсечки са:
За К байонета - 45.46 mm
За ОМ байонета - 46мм

Реално са прекалено близки за да се ползва с някакъв адаптер. Погледни това: Olympus OM lens for Pentax cameras

Нямам представа дали горния продукт може да се поръча и да дойде до България, но можеш да прочетеш за вариантите.

Има и още една - М42 към К преходник, преработен за байонет на ОМ обектива, ето и статията по въпроса: Lens mount conversion: Olympus OM -> P/K (Page 1) - Manual Lens: Usage - Manual Focus Forum

Преди време четох доста по въпроса и понеже не ми се даваха излишни пари стигнах до извода, че мога спокойно да сложа К байонет от стар пентакс обектив с повредена оптика(имах един на разположение) на ОМ обектив, даже си поръчах 50-ка, но за жалост имаше гъби и ленива бленда и я върнах, та и с проекта ми до там.

И на Слав да го пратиш и той предполагам ще го преработи, но нямам представа колко ще струва удоволствието. Въпреки всичко, обектива който имаш си заслужава вниманието и не е лошо да се преработи по някой от изброените начини.
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Николай Димитров

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот dibat на 07 Мар 2016, 17:36

Има и друг вариант:

Pentax K+ Multi-Mount (PK+MM):

https://vimeo.com/85253456

http://adaptist.weebly.com/pentax-k-multi-mount.html

А от тук може да се изпрати запитване за съвместимост за конкретени ленсове:
http://adaptist.weebly.com/pkmm-lens-compatibility-check.html
Изображение

Аватар
dibat
Site Supporter

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Димо

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот anjsan на 08 Мар 2016, 10:17

За тоя Мулти-адаптер имам една идея (типично по байганьовски ) :
Няколко човека примерно с апарати К-5 се събираме и поръчваме един такъв байонет т.е. делим си парите . После го даваме на Слав от В.Търново и ни прави подобни няколко . Само остава гумените уплътнения как да се направят .
Някой , ако е навит може да задвижим една поръчка и да се действа по тая схема . Колкото повече хора - толкова по-добре и по-евтино ще стане .
Донту Ориби Хапи

Аватар
anjsan
Loyal Member

Снимки: 166
Име: Ан.Джей.Сан

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот Adept на 08 Мар 2016, 19:27

Не е възможно по 2 причини.
Материалът от който се изработва даденото изделие е бронз лят под налягане със специфични особености.
Предполагам, че заготовки могат да се закупят от чужбина.
Високо точна фреза струва около 35 000 долара...
И за тази изработка има противоречиви мнения.
Много по-целесъобразно е да се закупи готов продукт.

Аватар
Adept
Site Supporter

Име: Пламен Б. Петров

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот dinio84 на 17 Мар 2016, 02:37

Здравейте колеги, искам да ви благодаря за съветите, които ми давате в тази и предишните ми теми. Имах правото да претендирам за възстановяване на парите и връщане на обектива, защото в описанието беше посочена невярна информация. Но след няколко дни се прибирам в България (сега съм в UK) и едно евентуално недоразумение с пощата би ми струвало всичко, а и обективът е в отлично състояние и на не лоша цена. След кратко умуване реших да го запазя и да използвам решението на parazit25 с една малка разлика. Не ме притеснява загубата на безкрайност защото ще го ползвам само за макро. Та разликата е в това, че вече имам макро тръби за PENTAX, които така и не съм използвал никога и адаптер който ми дойде с обективът за М4/3 камери. Мисля да дам тръбите на стругар за да разшири леко отвора за обектива. Там ще монтирам пластината от адаптера, която нужният ми "женски" ОМ mount.
От останалите предложения е интересно това с монтажа на М42 адаптер вместо оригиналния байонет. До колкото успях да си приведа с моя слаб английски дори се запарва безкрайността (предполагам с тия изрязани ПВЦ подложки докарва работната отсечка), но ме притеснява не много добре уплътнената задница и възможното попадане на прах и боклуци вътре в обектива и евентуално в камерата.
Мулти-монтажът предложен от dibat отпада тотално, защото е много скъп (цената на монтажа+цената на обектива=почти цената на нов Тамрон 90мм от EBAY или добър FA-100mm от Япония), а и камерата ми е още новичка - не съм я прежалил, че да я разглобявам.
Накрая искам да задам един може би глупав въпрос: Какво се случва с ел. контактите на тялото, когато се постави примерно стар ръчен обектив или въпросния адаптер, който ще скалъпя - няма ли да се "окъсят" и възможно ли е прецакването на камерата по този начин?

Аватар
dinio84
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Динко Господинов

Има ли такъв адаптер?

UNREAD_POSTот Adept на 17 Мар 2016, 13:38

Пентакс са направили камерите си да работят с всички ръчно фокусни обективи. Тоест камерата е предвидена точно така да се окъсяват контактите и не може да получи никакви повреди.

Аватар
Adept
Site Supporter

Име: Пламен Б. Петров

Назад към ОБЕКТИВИ