оглеждам се за светкавица...

Светкавици, Преходници, Телеконвертори...

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот stavrev на 28 Фев 2016, 17:36

Търся прилична светкавица (втора ръка) за Pentax K7. Смятам да я ползвам предимно за събития на закрито - например в не много големи зали, за партита, включително детски, и за други подобни. Може би и прояви на открито. Снимките ще са предимно за лично ползване. Надали светкавицата ще се ползва много често.
Имайте пред вид, че досега не съм снимал със светкавици, освен с вградената. Затова бих предпочел, ако може процесът на ползване да е свързан с по-малко настройки от моя страна.
От прочетеното от разни източници, включително и тук, разбирам, че може би е най-добре е да е TTL ?
Като цяло търся да е качествена, но и на прилична цена, затова се оглеждам за някоя 2-ра ръка. Според мен мощните модели ще са ми излишно мощни, а и по-скъпи, затова отпадат.
Засега най-ме привлича AF-360FGZ - хареса ми, и като дизайн , и като качество на изработката. Моля за мнение на някой, който я е ползвал. В реални условия до колко метра може да се работи с този модел в зала със слабо осветление?
Гледам, че ползвана AF-360FG в отлично състояние се продава в ebay между $120 и $129 с включена доставка, което е около 210-230 лв. Пример - ТУК.
Нямам проблем да я купя оттам, но първо бих искал да чуя няколко мнения.
А ако някой колега от форума има подобна за продан, може пък да направим взаимоизгодна сделка ?

Моля за мнения от по-опитните потребители, ползвали (подобни) светкавици.
stavrev

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Ставрев

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот nicko на 28 Фев 2016, 23:32

Загледал си се по 360фгз, има основен минус - главата й не се върти настрани, а само нагоре-надолу. За мен това е огромно ограничение, когато се снима на закрито. Новата версия 360фгз 2 има вече и странично въртене и ще ти бъде по-полезна мисля.

Помисли за Метз 44 или някоя Сигма също, ще останеш доволен и от двете марки.
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Николай Димитров

UNREAD_POSTот gri на 29 Фев 2016, 09:37

Две ръце за Метц 52 ... много читава светка. Метц също така и ъпдейтват фърма на светките така че като има нова модел фото да работи без грешка и на него...Аз имам 52ката и съм мега доволен!

Аватар
gri
Loyal Member

Снимки: 3
Рейтинг: 1 (100%)

UNREAD_POSTот dreamer на 29 Фев 2016, 10:57

AF-360FGZ има основен недостатък, който не е чупещата се глава, а малъкия буфер за поредни снимки. Загуба на нерви и време е, докато чакаш да зареди за следващия кадър (може да се компенсира с по-високо исо). :) Иначе имат още един минус - крачетата, които задържат капачето на батериите се чупят, не само от личен опит го казвам.

Имайте пред вид, че досега не съм снимал със светкавици, освен с вградената. Затова бих предпочел, ако може процесът на ползване да е свързан с по-малко настройки от моя страна.

Във ФФ има точно това което търсиш: Sigma EF610 DG ST за Pentax (195 лева) слагаш на апарата и не настройваш нищо специално - все едно си вдигнал вградената но с 4-5 пъти повече мощност. Можеш да направиш настройки на мощността: ауто, пълна и понижена мощност и нищо повече. (610 е актуалната версия продавана от Сигма)

Пак в базара на ФФ има: Sigma EF530 DG Super за Pentax (250 лева), ако работи коректно*, че за ъпдейт на фърмуер преди се пращаха до Германия. *Някои по-стари версии на тези светкавици имат проблеми с по-новите тела.

Pentax AF360FGZ - за 200 лв. пак във ФФ.

Pentax AF200FG - за 120 лв. пак във ФФ.
Аватар
dreamer
One Man Army

Снимки: 0
Рейтинг: 5 (100%)

UNREAD_POSTот stavrev на 01 Мар 2016, 14:07

nicko написа:Загледал си се по 360фгз, има основен минус - главата й не се върти настрани, а само нагоре-надолу. За мен това е огромно ограничение, когато се снима на закрито. Новата версия 360фгз 2 има вече и странично въртене и ще ти бъде по-полезна мисля.

Съгласен съм, че не се върти настрани, но това наистина ли е толкова съществен недостатък?

Колегата dreamer дава други два довода, които ми изглеждат по-съществени:
AF-360FGZ има основен недостатък, който не е чупещата се глава, а малъкия буфер за поредни снимки. ... имат още един минус - крачетата, които задържат капачето на батериите се чупят, не само от личен опит го казвам.
stavrev

UNREAD_POSTот stavrev на 01 Мар 2016, 14:21

Благодаря на всички за мненията и препоръките, със сигурност ще ги взема пред вид.

Разгледах Sigma EF610 DG ST и тя направо ме учуди с простотата си - на практика няма никакви настройки!! Но това не винаги е хубаво. На мен ми се искаше да работи добре без нещо да се настройва, а не въобще да не може да се настройва. Може би вариантът Super ? Разбирам, че това е текущ модел на Сигма, но не разбирам защо дизайнът ми изглежда някъде от началото или средата на 1990-те :)
И все пак - EF610 DG ST е един възможен и доста приемлив вариант за мен.

Pentax AF200FG - по-скоро не. Не ми хареса, защото е по-слаба, не се върти нито хоризонтално, нито вертикално, а и мисля, че е доста стар модел.

Ще разгледам и варианти на Метз, както някои препоръчаха. Знам че са добри, но не знам защо досега не успяха някак да ме грабнат.
stavrev

UNREAD_POSTот shtrak на 02 Мар 2016, 22:23

Здравей Ставрев,
радвам се, че последва съвета ми и се регистрира тук. Ще намериш доста информация, а и почти всички тук са страшно отзивчиви. Аз съм от най-големите лаици и вероятно най-малко разбиращия.

Според мен най добрия вариант е FGZ540, но впредвид условието за цена е нормално да се фокусираш сред по
малките светки.

Аз не съм съгласен, че тази чупеща глава встрани е чак такъв проблем. Да за професионалистите със сигурност е основен проблем. Аз съм имал няколко различни светки с чупещи встрани и нечупещи встрани глави. И като абсолютен аматьор не виждам в какви ситуации би ми потрябвала тази екстра. От поне 3 години все имам някаква светкавица и никога не съм завъртал главата встрани - каква е идеята изобщо да светиш настрани не ми е много ясно. Със сигурност има някаква идея, не искам да кажа че е глупост, но аз досега не съм му намерил приложение. Не съм изпитвал и нужда.
Имам при мен и FGZ360 и FGZ540 - и двете са превъзходни.

А светкавица без ръчни настройки по принцип не бих препоръчал.
Предполагам че и Metz са хубави, нямам досег, но би ми било интересно да пробвам.
Понякога съм доста краен в мненията си и затова няма да коментирам сигмите.
Продавам: Pentax K-5
Търся: Pentax К-3 или Pentax K5 IIs, както и една торба пари :ha-ha:

shtrak
Loyal Member

UNREAD_POSTот suggs на 03 Мар 2016, 08:40

shtrak написа:
Аз не съм съгласен, че тази чупеща глава встрани е чак такъв проблем. Да за професионалистите със сигурност е основен проблем. Аз съм имал няколко различни светки с чупещи встрани и нечупещи встрани глави. И като абсолютен аматьор не виждам в какви ситуации би ми потрябвала тази екстра.

Проблем е. Опитай да снимаш в помещение вертикален кадър, с отразена от тавана светлина от светкавицата, и ще го разбереш ;)
Аватар
suggs
Loyal Member

Снимки: 9
Име: Любо

UNREAD_POSTот shtrak на 03 Мар 2016, 09:23

Прав си, личи си че съм абсолютен аматьор :)
Не че не може да стане във wireless режим с разкачена светка за да се постигне същото, но да по неудобно е.
Продавам: Pentax K-5
Търся: Pentax К-3 или Pentax K5 IIs, както и една торба пари :ha-ha:

shtrak
Loyal Member

• Подобни теми
    Отговори
    Видяно
    Автор

Назад към PENTAX АКСЕСОАРИ