съвет за smc pentax M 50 f2.0

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот drinko на 31 Авг 2015, 02:36

Здравейте, сдобих се с smc pentax M 50 f2.0, но забелязвам, че блендата му постоянно стои отворена на 2, когато е монтиран на фотоапарата и не иска да сменя. Като го откача и преместя на 22 се налага да избутам пластинката с пръст, след което се оправя и отваря и затваря правилно, но монтирам ли го на тялото се отваря на 2 и не иска да сменя блендите? Това поправимо ли е? Ще бъда благодарен за помощ и съвет. Поздрави
Аватар
drinko

Снимки: 5
Рейтинг: 0 (0%)

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот nicko на 31 Авг 2015, 11:41

Варианти за проблема има много. Ако съм разбрал правилно, механизма на блендата блокира на f2 и докато не му помогнеш, като бутнеш лостчето си седи там.

Според мен смисъл да се носи на ремонт и да се поправя точно този обектив няма, особено предивд ниската му цена и качеството на картината. Ако се навиеш да го отваряш сам и да се опиташ да ремонтираш или имаш приятел, който би се навил - защо не? Иначе всичко над 10 лв разходи по обектива го намирам за излишен разход.

Има хора, които биха го спасили от носталгия. Някои биха казали, че картинката му не е толкова лоша - съгласен съм, но е далеч от върха на сладоледа. Дефакто обектива здрав е с пазарна цена около 40 лв. За същите пари се намират и други добри кандидати на К байонет, включително и по-евтини понякгоа. Чинон 50 1.7 излиза и за по 30 лв периодично, а е в пъти по-добър оптически.

Реално да се върнем на темата, проблема може да е от омаслена бленда, през боклуче, което да е застанало някъде в механизма, до нещо криво вътре по механизмите. Докато не се отвори, едва ли ще може да се разбере.
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Име: Николай Димитров

UNREAD_POSTот drinko на 31 Авг 2015, 14:09

Благодаря за съветите. Поздрави. Може да се опитам сам да го отворя. Има и показно в Ю тюб. Като го гледам. Май леко му е омаслена блендата.
Аватар
drinko

UNREAD_POSTот nicko на 31 Авг 2015, 15:01

Ако е омаслена и се вижда, твърде вероятно е да е от това. Внимавай с фокусния механизам, ако решиш да го разглобяваш. Няколко пъти съм правил ремонти по стари ръчни обективи и първия път беше голям ужас точно защото забравих да си бележа върху резбите на фокуса кое къде е :)
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
nicko
Loyal Member

UNREAD_POSTот Didko на 01 Сеп 2015, 22:56

Тук има снимки на един даже по-модерен: http://pentaxfanclub.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=2863&p=33637
Ако си сръчен и не те е страх - действай!

Аватар
Didko
Loyal Member

Име: Дилян Димов

UNREAD_POSTот drinko на 04 Сеп 2015, 15:23

Разглобих го и определено е от омаслена бленда, но не зная как да я почистя. Много финна ми се вижда. Все пак на ф2 си прави супер снимки. Ако някой даде предложение с какво могат да се изчистят ламелите ще съм благодарен.
Аватар
drinko

UNREAD_POSTот nicko на 04 Сеп 2015, 15:39

Ако си махнал всички оптични елементи и не искаш да вадиш механизма с ламелите - течност за запалки Zippo и клечки за уши и нежно нанасяш по ламелите и оставяш да се изпари ден-два. Внимаваш да не покапеш по другите места в обектива.

Иначе, ако ламелите се свалят лесно - киснеш в течността известно време, после оставяш да се изпари ден-два и монтираш всичко обратно. :)
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
nicko
Loyal Member

UNREAD_POSTот drinko на 06 Сеп 2015, 14:31