Статив от СССР.

Светкавици, Преходници, Телеконвертори...

Модератор: Модератор

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот ИванТ на 09 Юли 2015, 17:02

Привет на потребителите на форума!
Притежавам статив, произведен в СССР, но според мнението ми е изключително добре направен, като конструкция и функционалност. Желая да го използвам, но срещам проблем - явно е предвиден за различен тип фотоапарати, защото шпилката (болта), на която се монтира фотоапарата е с различна резба (с по-голям диаметър) и не е съвместима нито с Pentax istDL, нито с Pentax Optio S50. Стативът изглежда по този начин: връзка, връзка. Има ли, все пак, възможност да се пригоди за съвременната снимачна техника, дали чрез преходник, дали по друг начин?
1. Pentax Optio S50
2. Pentax istDL
---------------------------

ИванТ

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Иван Тодоров

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот HYS на 09 Юли 2015, 17:31

Доколкото се вижда от снимката, черната бакелитова гайка носи "шпилката", нали? Е, при старите стативи тази гайка е реверсивна по някакъв начин. Отгоре ще се появи или по-малката или по-голямата резба. Така се покриват и двата стандарта за присъединителна резба. Тук как е? Бих се учудил, ако не може.

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот ombre на 09 Юли 2015, 17:51

Не става ли просто друга шпилка със съответната стъпка на резбата? Предполагам не е толкова сложно да се смени.

Аватар
ombre
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Симеон Петров
Симеон Петров

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот Todorov на 09 Юли 2015, 19:49

Явно ти липсва алуминиевата джаджа от снимките http://1drv.ms/1IMFFG4 - преходник който е от някаква-към някаква резба, в момента не ми се занимава да я меря, имам ORWO статив от едно време и още един, който не се сещам къде е, има същия преходник. Тънката резба е еднаква за всички апарати. Евентуално някой стругар да ти го изработи.

Аватар
Todorov
Loyal Member

Снимки: 0

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот HYS на 10 Юли 2015, 07:10

Todorov написа:Явно ти липсва алуминиевата джаджа от снимките http://1drv.ms/1IMFFG4 - преходник който е от някаква-към някаква резба, в момента не ми се занимава да я меря, имам ORWO статив от едно време и още един, който не се сещам къде е, има същия преходник. Тънката резба е еднаква за всички апарати. Евентуално някой стругар да ти го изработи.

Имам чувството, че някъде се продаваха подобни преходници. Резбата е инчова, стугарът ще я направи (1/4" към 3/8" адаптер). Но може би за лев-два ще се намери. Все пак зависи дали стативът си заслужава толкова внимание. Ако е солиден и върши работа, то добре. Ето, примерно, тук:

статив, трипод, монопод, стойка за камера, статив за фотоапарат

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот Adept на 10 Юли 2015, 09:59

Статива, макар и груб е наистина доста стабилен. Ако не ме подвежда паметта, черната черната част отгоре се развиваше и се променяше резбата. Мисля, че винта който държеше горната част беше 1/4 , което ти е и нужно.

Аватар
Adept
Site Supporter

Име: Пламен Б. Петров

Статив от СССР.

UNREAD_POSTот Mutko на 17 Юли 2015, 14:24

Здравей Иване, тъй като и аз имах подобен проблем и търсих разрешение, видях в OLX да се предлагат такива съгласуващи устройства. Мисля, че ги предлагаше човек от Гоце Делчев. Ако потърсиш ще го намериш в OLX. Успех!
Изображение
Mutko
Loyal Member

Снимки: 15
Име: Димитър Караангелов

• Подобни теми
    Отговори
    Видяно
    Автор

Назад към PENTAX АКСЕСОАРИ