SMC 50/1.7 vs. SMC DA 50mm 1:1.8

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот nicko на 22 Фев 2015, 10:45

Заслужава си, ако държиш повече на творческия процес от колкото на самото усещане по време на снимането. Въпрос на виждания, приоритети и разбирания :)
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Николай Димитров

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Re: SMC 50/1.7 vs. SMC DA 50mm 1:1.8

UNREAD_POSTот dsmt на 22 Фев 2015, 20:39

Как ли са творили преди години без автофокус….. ;)

Изпратено от моят MI 3W

Weltblick 2.8/35
Makinon 135/2.8, Oreston 50/1.8 - най-якият обектив :)))))))))))))))))

ИНДУСТАР 50-2
Изображение
Изображение

Аватар
dsmt
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Свилен

UNREAD_POSTот nicko на 22 Фев 2015, 21:54

С тела, пригодени да работят с пълните възможности на ръчните обективи, може би?

Ако ми сложат от завода клин/по възможност наклонен/ и растер във визьора и върнат механичния конектор за блендата, ще си ползвам с удоволствие ръчните, както си ползвам единствения останал на Р30. Да, има потвърждение, но така и не го намерих за удобно и коректно нещо, както и меренето със зеления бутон...

Както казах е въпрос на виждане, но новите тела са си мислени да ръботят с новите обективи, макар да са съвместими със старите. Има хора, на които им доставя по-голямо удоволствие да си играят с техниката от колкото това да създадат едно изображение, в което няма нищо лошо. Хора, които се радват колко мазно се върти фокус ринга на 50 годишния обектив или колко прецизно и с металически звук цъка блендата. Аз се радвам, когато техниката не ме кара да мисля за нея, когато видя това, което съм заснел във финалния му вариант и то отговаря на вижданията ми. Всеки е свободен да намира това, което му харесва във фотографията.

П.С. Помисли и от друга гледна точка, ако преди години са имали автофокус, дали щяха да се мъчат да творят с ръчните обективи? ;) Не я разбирам тая "артистична" носталгия по "ония времена", нима някой все още си мисли, че когато врътне блендата и фокуса на ръка, то ще сътвори по-голям шедьовър и ще се приближи до "майсторите" или ще съзре същността на изкуството? Да, за ободряване и малко разнообразие нямам нищо против да си закача някоя 50-ка миришеща на стар килер и кожено палто от 50-тте на добрия верен Р30т, но до там... И пак се чудя, нима преди години биха снимали с ръчните стъкларии, ако имаха автофокусни такива?

П.П.С. Има моменти, когато човек е със стегнат бюджет, случвало ми се е и на мен и тогава си врътках чинона на к100д и се радвах на това, че снимам. За съжаление нямах възможност да си купя даже и пластмасовото 50. Та и това ми е познато, но далеч не значи, че ми е било толкова приятно, колкото сега.
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Николай Димитров

UNREAD_POSTот amplified на 23 Фев 2015, 12:32

Мина модата да се прехласваме по лентата и да отричаме дигитала, сега дойде ред да се прехлвасваме по ръчния фокус и да отричаме автоматичния :P

По темата:

Имам M 50/1.7
Имал съм FA 50/1.4
Имам DA 50/1.8

Като сложим на масата, че FA струваШЕ 450лева тогава, но сега е 700+, а пък ДА-то тук е 300 лева, а аз го взех нов от Англия за 190лв. DA-то бие по тоя показател доста, разликата между 200-300 и 700лв, не си заслужава в полза на FA и то по никой параграф.

Бокето е приятно, фринджа е много по-контролиран от този на 50/1.4, фокуса е супер бърз. Лично на мен DA-то ми хaресва, пък и за цената, на която го купих е безумно да се мисли.

относно 50/1.7... заедно с 50/1.8 са ми горе долу на едно ниво, с тия малки визьори и без клин хич не ми е кеф да фокусирам ръчно, а и не искам да се връщам век назад.

Аватар
amplified
Loyal Member

Име: Борислав Христов

UNREAD_POSTот zoo на 23 Фев 2015, 12:57

Защо малки визьори, 100% зрително поле покрива моя (К500), кои са с по малко?
Иначе от към бюджет е ясно, извесни са пентакските обективи със страшните си цени. Не я разбирам тази политика все пак нямат оптична стабилизация и пак. Но това наоколо вярвам е дъвкано и предъвквано доста :D
Примен всичко тръгна от това, че тялото далеч не с най добрата даже приемлива бих казал като го сравня с D7100 (Nikon) автофокусна система и това че имах няколко М42 коiто в последствие станаха една торба включае и Пентакските ръчни, та така. :ha-ha:
zoo

Снимки: 1
Име: Stan

UNREAD_POSTот dsmt на 23 Фев 2015, 17:19

Винаги е по-забавно да се снима наf1.4 отколкото на f 1.8 ;). Не случайно и цената там е друга.

Изпратено от моят MI 3W

Weltblick 2.8/35

ИНДУСТАР 50-2
Изображение
Изображение

Аватар
dsmt
Loyal Member

UNREAD_POSTот zoo на 04 Мар 2015, 09:14

dsmt написа:Винаги е по-забавно да се снима наf1.4 отколкото на f 1.8 ;). Не случайно и цената там е друга.

Изпратено от моят MI 3W

Защо?
За забавно може но, но от опитите ми с един Ревюнон си вадя извода че е полубезмислено като краен резултат.
Силни Абераций на отворени бленди, на затворени пък се появява едно кръгче светло в средата, което не съм сигурен дали е точно дифракция но е неприятно. Тъй че какво му е интересното? Освен ако при по здравите марки ги няма тези недостатъци
zoo

Снимки: 1
Име: Stan

UNREAD_POSTот dsmt на 04 Мар 2015, 22:07

В интерес на истината и при ФА50/1,4 има аберации на Ф1,4,но не са силни.
Не разбирам от оптика,но като се замисля.......при всички марки има доста обективи на ф1,7 , ф1,8 ,ф2,8 ,а обективи на ф 1,4 има единици.И си мисля,че не е защото един стоп няма толкова голямо значение-напротив.Просто трудно се прави обектив който почти няма диафрагма,когато тя е максимално отворена.А в случая с ФА 50/1,4 според мен/а и не само/ обективът се е получил.
Освен това,при затваряне на диафрагмата обектива става доста остър,това според мен също е голямо предимство.
Гледай снимки в нета направени с обективите за които питаш и сам си прецени струва ли си да дадеш повече пари за автофокусния и по- светлосилен обектив или не.

Weltblick 2.8/35

ИНДУСТАР 50-2
Изображение
Изображение

Аватар
dsmt
Loyal Member

Предишна

• Подобни теми
    Отговори