Neutral Density

Светкавици, Преходници, Телеконвертори...

Модератор: Модератор

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 30 Апр 2013, 22:36

От известно време се замислям за покупка на ND филтър.
Кое как се смята горе долу ми стана ясно, обаче взе да ме мъчи проблема с фокусирането, както и избора на стопове :shock:

Има различни ситуации с различно слънцегреене и така или иначе с едно филтърче няма да се мина. Освен ако не реша да правя сериозни компромиси от към бленда или исо. Но дори и в такива ситуации пак може да се окажа в патова ситуация.
Мислех си за ND64 - 6 стопа ми се виждат добре, ама на ф2.8 и исо100 ще трябва над 30 секунди със сигурност. Да има Bulb, но трябва и хронометър да добавя към цялата екипировка. Ей затова питах и за тази функция, но както и да е.
Гледам ND400 - тук възникват обратни проблеми - в облачно време все няма да ми достига светлина. Освен ако не правя компромис с исо-то.

Та гледам и се чудя. Що е то Variable Neutral Density и има ли почва у нас. Хем решава проблема с проблемното фокусиране, хем спестява пари от няколко филтъра.
ND64 и ND400 ги гледам по около стотина лева, HOYA ND3 to ND400 е към 250 лева.
Проблема е че 250 лева не са малко :mrgreen: а има и други марки.

Компромис ли е Variable ND срещу няколко ND-та и доколко е голям този компромис, ако е?
Освен горепосочената HOYA, мога ли да се доверя на други марки Variable ND-та примерно като Vivitar, Marumi, Polaroid, Bower?
Продавам: Pentax K-5
Търся: Pentax К-3 или Pentax K5 IIs, както и една торба пари :ha-ha:

shtrak
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 1 (100%)

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Neutral Density

UNREAD_POSTот atanas на 01 Май 2013, 09:26

Привет!
Мисля си, в кои случаи на мен би ми потрябвал филтър със 6 и повече стопа ? - тези филтри се използват главно, ако не и единствено в пейзажната фотография. А най-добрите условия за пейзаж са часовете преди и малко след изгрев и залез както и облачни, дъждовни и мъгливи дни т.е. колкото по-лошо е времето, толкова по щастлив е пейзажиста :)
Та при тези условия дори и 3 стопа понякога са твърде много, в някои случаи дори един CPL е напълно достатъчен.
Но ако примерно средата на юли точно на обяд е жизнено важна дълга експозиция, тогава приемаме необходимостта от такъв филтър.

Аз използвам CPL Hoya HD, ND8 Hoya HMC (3 стопа), градиентни 1,2,3 стопа Hitech, имам и 1,2,3 стопа плътни Hitech, които никога не съм използвал. Комбинацията CPL + ND8 понякога ми идва повечко. Така мисля аз де... :)
atanas
Loyal Member

Рейтинг: 0 (0%)

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 01 Май 2013, 11:50

Ами аз снощи докато се чудех и мислех, си поръчах Kenko MC ND400.
Отказах се от варианта с Variable ND Fader, понеже така и не можах да разбера как да си меря и изчислявам експозицията при условие, че точките на въртящия fader нямат означения. Реално не се знае с колко стопа се отмества експозицията.
Но така или иначе ще се радвам на повече коментари по темата.

След като изчетох това и разгледах снимките вътре, си прецених че 9 стопа засега ще ми вършат работа. След няколко месеца ще знам кое ще е другото ND което ще си взема - ND64 или по-светло.
Приложението на ND не е само за пейзажи и мазане на вода.

shtrak
Loyal Member

Neutral Density

UNREAD_POSTот BXMarkov на 01 Май 2013, 21:41

Подкрепям мнението на Наско. :OK: Поляризационен ти е жизнено необходим за пейзажи(и не само), а и той поне два стопа ти сваля. Аз купих ND 4 и 8 ама с друга цел да мога да снимам на f/1.4 на слънце :lol: и рядко съм ги ползвал за друго.

Аватар
BXMarkov
Site Supporter

Снимки: 18
Име: Косьо

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 02 Май 2013, 09:10

Съгласен съм, CPL имам.

През ND8 вижда ли се нещо? В смисъл може ли да фокусира апарата през филтъра?

shtrak
Loyal Member

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 02 Май 2013, 13:27

Днес си поиграх да сътворя една таблица по която да се мери експозицията в помощ на снимането със ND филтри. Може да е полезна на всеки който няма детайлна представа що е стоп на F, ISO, Shutter.
Стрелките сочат посоката на светлината. ND филтрите предполагам всеки знае колко стопа връщат.
2^(stop) = ND
1 stop (2^1) = ND2
2 stop (2^2) = ND4
3 stop (2^3) = ND8
4 stop (2^4) = ND16
5 stop (2^5) = ND32
6 stop (2^6) = ND64
7 stop (2^7) = ND128
8 stop (2^8) = ND256
9 stop (2^9) = ND512

ND400 = log2(400) = 8.64 ~ 8 2/3 stops

ето и таблицата: http://s11.postimg.org/ov4hsyy6r/stop_measuring.png

Пример: времето предполага нормална експозиция при f8, iso200, speed 1/250
Слагаме ND400 за да снимаме река примерно. Трябва да отместим speed-a с 8 2/3 стопа надолу = 1,6"
Ако отместим и ISO-то на 100, реално можем да добавим още един стоп към speed-а = 3 "
С блендата е наобратно - тук потъмняването е надолу, докато при f и speed е нагоре.
Ако сложим блендата на 18 - трябва да коригираме iso или speed с 2 1/3 стопа.
От последния пример f8, iso200, speed 1/250 = f8/iso100/speed 3" е еквивалетно на
f18/iso500/ speed 3" или f18/iso100/speed 15"

shtrak
Loyal Member

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 28 Май 2013, 18:02

Уикенда бях в Крушуна. Поиграх си с водопадите и моето ND400.
Филтъра определено си струва, но в доста случаи беше прекалено тъмен. Трябваше да вдигам ISO-то на 400-800. Но вепреки компромисите с ISO или f, снимките станаха страхотни.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.459649337452077.1073741825.100002210442765&type=1

Като заключение към темата, мога да кажа че съм адски доволен от избора си, и определено ще трябва да се сдобия и с ND64 и ND8.

shtrak
Loyal Member

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 10 Юни 2013, 14:59

Да не отварям нова тема,
има ли някакво решение за капаче на визьора на Pentax KR?
Понеже при дълга експозиция понякога ми прави проблем идващата светлина точно през визьора. Умалява ми ръката да си държа палеца на тоя визьор... :(
Доколкото разбрах за К5 и К30 има, но не знам дали ще паснат на KR.

shtrak
Loyal Member

Neutral Density

UNREAD_POSTот nicko на 10 Юни 2013, 15:26

Това е един вариант, но не знам пасва ли на К-Р:
Капаче за визьора M

Втория вариант, който е доста по-лесен и не толкова пипкав е да ползваш парче черно тиксо/гафер/изолирбанд/лента или какъвто и да е друг подобен лепнещ материал. Направо го лепваш на гумичката на визьора.

Поставянето и свалянето на капачето е много пипкава работа и като цяло не ми е особено приятна. Аз и рядко правя дълги експонации, но да свалям всеки път гумичката на визьора за да сложа капачето... Мързи ме като цяло да го правя...
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Николай Димитров

Neutral Density

UNREAD_POSTот shtrak на 10 Юни 2013, 15:45

Това със свалянето на гумичката е много времегубещо :)
То, че няма оригинално и че не е предвидено да има ми е ясно, ама да питам
Изолирбанда предполагам ще направи лепкава гумата около визьора пък, мислил съм го този вариант...

Гледах някъде някакво къстъм мейд капаче, което се слага направо отгоре, без да се маха гумата, а най ми допадна една такава идея
Изображение

Нещо такова може ли да се намери отнякъде, или подобно. Не ми се занимава да си нося тиксо (изолирбанд)
Ей тука съм го гледал правеното капаче: viewfinder cover? - Page 2 - PentaxForums.com

shtrak
Loyal Member

Назад към PENTAX АКСЕСОАРИ