"Ръчно" калибриране на монитор

Софтуер, Обработка, RAW конвертори

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот nicko на 15 Юли 2012, 16:32

След известно време употреба след калибрирането което направих на монитора осъзнавам, че макар и не на 100% точно колкото това направено със специализирана апаратура все пак върши добра работа и всичко изглежда доста по-близко до истината. Та, метода който използвах нямам представа кой го е изобретил, но за мен действа. Надявам се и на тези от вас които нямат достъп до техника за калибриране да бъде полезен.

1 Стъпка - контраст и яркост. Настройват се така, че да виждате всички квадратчета от изображението ясно или в краен случай не много ясно, НО разделени!

monitor-calibration.gif
monitor-calibration.gif (23.94 KIB) Прегледано 3128 пъти

2 Стъпка - гама. Тук е малко по-сложно и относително. Защо и как точно е конструирана следната схема не знам, но работи в повечето случаи. Отдалечавате се на около метър от монитора и погледнете таблицата. Обърнете внимание на колонките с надписано над тях 48% - на вертикалния маркер 2.2 би трябвало и 4-те колонки да изглеждат плътни като плавно преминават в оребрени нагоре и надолу от маркера.

gamma-test-2.png
gamma-test-2.png (40.42 KIB) Прегледано 3128 пъти

Метода не е 100% точен, все пак разчита на зрението ви, но открих, че с тези две графики може да се сведе до максимално близки резултати. Може и да греша, но казвам какво работи за мен. Надявам се да е полезно.
Последни 2 неща:
1. Графиките не съм ги измислил аз и не претендирам за правата им, има много източници в интернет и дълги и прозаични статии по въпроса, но след 3 седмици опити и експериментиране открих че тези две таблици в комплект са достатъчни.
2. Ако имате проблем със зрението(по-скоро не виждате на далеч, иначе казано късогледство) - сложете си очилата или накарайте някой приятел без тези проблеми да го направи вместо вас! Първия път пропуснах тази важна част от цялата дейност и като погледнах после с очилата се поуплаших малко.
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Николай Димитров

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот Didko на 06 Авг 2012, 11:24

Аватар
Didko
Loyal Member

Име: Дилян Димов

UNREAD_POSTот jorro_z на 06 Авг 2012, 11:37

Nicko,
ако ти е мерак, може да погледнеш и тук, има и някакви обяснения:

http://www.lagom.nl/lcd-test/

:beer:
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Снимки: 0
Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот MIB на 06 Авг 2012, 12:30

Не си губете времето с безмислени заниманя. От калибриране на око голяма файда няма. Ще прогледнете само с нещо от сорта:

http://shop.colourconfidence.com/product.php/3768/color-confidence-studio-photo

От тези си взех преди време предния комплект Color Confidence Studio Photo с по-стария модел калибратор X-Rite i1Display 2. Играл съм си такива ръчни калибратори на око и общо взето след хардуерния разликата беше много съществена. Калибрирал съм и CRT и LCD, винаги има смисъл, както е вярно, че трябва да се прави периодично, особено на нов монитор, който се изменя след време. Ако намерите някой с калибратор ще е най-добре. Също така ако монитора ви е някой по-обикновен с TN матрица не очаквайте кой знае какво, просто те толкова си могат, но въпреки това има смисъл, най-вече за да виждате по-добре нещата в сенките и ярките участъци. Преди време тези имаха безплатна доставка до BG. Може да проверите и този сайт, също доставят до BG: http://www.teamworkphoto.com/ - имат някой интересни неща, откъм градиентните филтри.

:OK:
MIB
Loyal Member

Име: Минко Блянтов

UNREAD_POSTот Didko на 06 Авг 2012, 21:55

Това със софтуерите е ясно, че е бошлаф работа. Пробвал съм ги, но не ми харесва резултата - червенее ми.

Имахме едно време идея с русия вълк да пуснем тема във форума за групова поръчка на професионален дивайс за калибриране. Все пак не е нещо, което се използва всеки ден и инвестиция в такава покупка е безсмислена от един човек. Та може би е дошло времето за такава тема? :)

Аватар
Didko
Loyal Member

Име: Дилян Димов

UNREAD_POSTот Асен на 06 Авг 2012, 23:14

За софиянци - http://www.bviphotovideo.com имат един оборотен спайдър, който можете да вземете под наем. Плаща се на ден.
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :beer:

Изображение
Изображение

Аватар
Асен
Loyal Member

Рейтинг: 6 (100%)
Име: Асен Рупчев

UNREAD_POSTот nicko на 06 Авг 2012, 23:18

Жоро мерси за линка с многото изображения :)

Що се отнася до техника за тази работа - наистина си е прекалена инвестиция за един човек и то когато не го прави професионално. На стария лаптоп бях го докарал почти 1:1 след известно време ръчкане с това което излиза на принт на моя принтер и следователно бях доволен. Днес 2 часа се борих с този да стане каквото искам, но не съм сравнявал с принт още.

Групова покупка би било интересно начинание, но трябва явно да е на регионален принцип.
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Николай Димитров

Назад към ОБРАБОТКА И СОФТУЕР