Настройка на Pentax K30 за ръчно-фокусни обективи?

Всичко за цифровите тела на Pentax

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот plamen74 на 30 Авг 2017, 20:02

К10D го взе дъщеря ми при нея Русе. К-м го изостави тотално защото не му се отваря светкавицата. К-х снима само с ръчен фокус, защото другия отказа. За това К10D е при нея. К30 го взех след това. Благодаря за инфото относно Тамрона. Ще следя обявите пък дано да намеря нещо.

Аватар
plamen74
Loyal Member

Снимки: 6
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Пламен Николов

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот dinio84 на 30 Авг 2017, 23:22

А ти това К30 пробвал ли си го с други (автофокусни) обективи? Да не би като цяло да има някакъв проблем с точността на фокуса?
Ако все пак минаваш на автофокусен обектив, според мен, по-добрия вариант е Pentax 55-300 пред Sigma и Tamron. На последните два най-сладкото им нещо са макро възможностите. По всички други параметри Pentax-а е равен или по-добър, като има осезаемо предимство има на 300мм

Аватар
dinio84
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Динко Господинов

UNREAD_POSTот markovo на 31 Авг 2017, 08:25

И аз имам доста проблеми с точността на фокуса при K30. Затова се доверявам на окото и фокусирам ръчно, без да обръщам много внимание на потвържденията. Досега не съм слагал обектив, който да фокусира перфектно с К30-ката. Даже и новия 24-70 греши доста с това тяло, но пък комбинацията е много забавна...

Пламен може да погледне това: Fixing Front and Back Focus - The Remedy - In-Depth Articles и ако реши, че му се занимава да си настройва фокуса, може да ми пише да му изпратя един шабон за калибрация, да си го принтира и да си настрои тялото.

Аватар
markovo
Loyal Member

Име: Илия

UNREAD_POSTот Didko на 31 Авг 2017, 09:36

Никакви шаблони не ти трябват. Вземаш една книга, отваряш вътре на една стрнаица пълна с текст и се целиш в избран ред. Моят К-5 с абсолютно никой АФ обектив не си пасва и иска настройка.

Аватар
Didko
Loyal Member

Име: Дилян Димов

UNREAD_POSTот jorro_z на 31 Авг 2017, 10:07

Всяко тяло се държи различно при потвърждаване на фокуса с ръчно-фокусни обективи. Причината (си мисля) е, че тялото не получава никаква информация от обектива и фактически няма база за сравнение на прецизността на АФ-сензора каквото казва, дали наистина е съвсем така.

При мен е същото - с К-5 и всеки ръчно-фокусен обектив (а имам около 20, ако не и повече) потвърждението почти никога не е абсолютно точно.

Това може да се компенсира по два начина:
- С настройка за фронт/бек фокус от менюто (секция С - къстъм, някъде към края беше). Това е полезно, ако имаш генерално отклонение фронт или бек фокус, и то с всички ръчно-фокусни обективи. Може да се настройват и индивидуално, до 20 различни обектива. Диапазона за корекция е +10 / -10.
- От служебното меню на апарата, което по принцип е недостъпно за потребителя и се отключва със специална процедура (има информация в интернет, процедурата не е сложна, но е дълга за описание). Оттам може да се настройва и доста по-голям диапазон на корекция.

Аз лично за себе си съм изработил следния "алгоритъм" при фокусиране с ръчно-фокусни обективи, не съм сигурен дали ще работи коректно при теб, но може да пробваш:

1. Слагам на режим на фокусиране - AF-M или AF-C (защото ако е на AF-S ще снима единствено само ако е потвърден фокуса; ако не е потвърден - няма да снима).
2. Започвам да фокусирам в посока "отблизо - надалеч", а не обратното, като държа на полуспусък.
3. Около точката на фокуса движа мнооого бавно фокусния ринг.
4. В момента на потвърждаването на фокус, продължавам още една идея повече *, след което натискам спусъка и снимам.

* - това го правя, тъй като потвърждението на фокуса е в определен диапазон, а не е на една конкретна точна позиция. Така че момента на потвърждаване всъщност е началото на този диапазон. При това, колкото е по-широк обектива, и по-свита белндата, този диапазон на потвърден фокус е по-голям. Например: при 200 мм Ф3.5 фокуса се потвърждава буквално на част от милиметъра от движението на фокусния пръстен, докато на 28 мм Ф8 потвърждението е около 2 сантиметра ход на ринга.
Така, като подминавам "една идея" момента на потвърждение, всъщност отивам някъде около реалния фокус.

При всеки обектив това е различно - в дадения по-горе пример с 200 мм обектив реално снимам СЛЕД потвърждаването (и дори след изгасване на потвърждението), докато с 28 мм обектив снимам малко след първоначалното потвърждение, но все още при потвърден фокус, тъй като там хода на пръстена е дълъг, а все още има потвърждение.
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот plamen74 на 31 Авг 2017, 19:30

Прегледах меню С и доста неща промених (всичко беше само единици). Вече тръгна в режим М обектива Auto Chinon 1:2.8 28mm. Ето няколко кадъра с него:

IMGP0081.jpg
IMGP0081.jpg (141.69 KIB) Прегледано 530 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 31 Авг 2017, 18:31
Focus length: 28 mm
Shutter speed: 1/30 Sec
ISO speed rating: 100
Whitebalance: Manual
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-30
Exposure program: Manual
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average

IMGP0082.jpg
IMGP0082.jpg (168.47 KIB) Прегледано 530 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 31 Авг 2017, 18:31
Whitebalance: Manual

IMGP0083.jpg
IMGP0083.jpg (167.25 KIB) Прегледано 530 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 31 Авг 2017, 18:32
Whitebalance: Auto

IMGP0085.jpg
IMGP0085.jpg (266.76 KIB) Прегледано 530 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 31 Авг 2017, 18:34
Whitebalance: Auto

Сега остава да видя Вивитара що се пъне и ако продължава да неще, ще се купува автофокусен! :D

Аватар
plamen74
Loyal Member

Снимки: 6
Име: Пламен Николов

UNREAD_POSTот ombre на 02 Сеп 2017, 10:28

Подкрепям мнението на Жоро.Всяко тяло си е различно,ще дам и един пример. 50/1.7 ръчка,на К-r,нямаше фокус ,нито с потвърждение ,нито нищо,даже и когато през визьора,виждах,че снимката е на фокус,след това на компа нямаше никой.След него последователно взех К-5 и К-5II,със същия джам никакви грижи.Затова е добре,като се взима ръка да се тества,преди покупката.

Аватар
ombre
Loyal Member

Име: Симеон Петров
Симеон Петров

Предишна

• Подобни теми
    Отговори
    Видяно
    Автор