Фотокина 2018-та

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот suggs на 30 Сеп 2018, 09:12

dinio84 написа:Харесвам марката, но като изключим К1, нищо ново технологично не предложиха след К3 моделите.

K-1 беше уникална камера. Предлагаше фотографски възможности и качество на изображението, което го няма в по-скъпите аналози на другите марки.
Но не се наложи по една проста причина - от Ricoh не разбраха, че истината е в сравнително евтините и качествени обективи, а не в телата.
Аватар
suggs
Loyal Member

Снимки: 9
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Любо

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот jorro_z на 30 Сеп 2018, 14:03

Като нищо могат да направят една успешна безогледалка.

Аз пък съм един от твърде малкото хора (може би единствен в този форум), които се радват, че Пентакс (т.е. Рико) все още НЕ са се хлъзнали по наклонената надолу плоскост, наречена "безогледалка". Наклонена надолу, защото всъщност цялата СЪВРЕМЕННА концепция и реализация практически убива изкуството Фотография, подменяйки го със чисто технически иновации. Защото цялата идея на "безогледалките" не само, че с нищо не подпомага, допринася и развива Фотографията като такава, а чисто и просто измества фокуса към все по-модерни и все по-безмислени нововъведения.

Ще се аргументирам.

Ако се абстрахираме от чисто психологическата мантра "безогледалка или умираш", какво всъщност представляват сами по себе си безогледалните апарати? От чисто практическа гледна точка, това е един огромен КОМПРОМИС със всичко, в името на една единствена цел - компактност. Това само по себе си е достатъчно основание, но...

- Компромис със удобството (ергономията);
- Компромис със светкавиците (примерно Олимпус + голяма светкавица???);
- Компромис със батерията (при повечето модели безогледалки);
- Компромис със оптичния визьор (няма и никога няма да приема, че ел. визьор е по-добър от оптичния - т.е. телевизора е по-добро нещо от истинския прозорец);
- Компромис със обективите (безогледалките са смислени като такива само с широки до нормални обективи).
.... и още ред други компромиси.

Всичко това е напълно разбираемо и оправдано, ако действително гарантираше единственият плюс на безогледалките, а именно - компактността. Свободата да пъхнеш в джоба си нещо малко, но позволяващо да правиш снимки с много високо качество.

Напоследък обаче, се забелязва една тенденция за обратно повишаване на размерите (и съответно теглото) на безогледалките, защото стана ясно, че много голяма част от тия компромиси са неприемливи - ергономия, батерия, дълги обективи и т.н. Който иска, нека да сравни първия модел Сони Некс със най-новия от серията. И тогава, какво точно предимство остава на безогледалката пред нормалния ДСЛР? Честно казано, аз не виждам такова (от чисто практическа гледна точка).

Да, все повече и повече пълнят безогледалките със технически функции, само за да гарантират някакво "предимство" пред конкуренцията. Повечето от тия иновации са - по мое мнение - напълно излишни. Много от тях дори реално не се ползват - например 20 к/сек серия. Да, има го - и какво от това? Това си е чисто и просто бавно видео, а не серия кадри (в практическо приложение). Фокус по очи? Хубаво, а какво правим, ако аз НЕ снимам хора, а пейзажи, интериор, продуктова фотография? И т.н. и т.н. ...

Вземете последният хит - Никон Z7. Точно колко е по-компактен от Пентакс К1? Да видим:

Изображение

3 мм на широчина и 9 мм на височина. Това ли е? Това ли е НАЙ-ГОЛЯМОТО предимство на безогледалките пред ДСЛР? Ще Ви призная - не съм впечатлен.

Вероятно всички Вие ще започнете да ми обяснявате - Да, ама Z7 има това, има онова, има трето, четвъртто и пето. На тези аргументи (които не отричам като факти), аз мога да отвърна само със един: Покажете ми кадър, ФОТОГРАФИЯ като изкуство, който може да бъде направен със Z7, но е невъзможно със К1? Ще се радвам да видя такъв.

----------------------------------

Каква поначало е основополагащата концепция на апаратите Пентакс? Да бъдат по-добри от останалите? Не. Да имат повече и по-нови функции? Също не. Да са евтини? Преди 10-15 години да, но в днешно време по-скоро не. Тогава?

Личното ми мнение е, че за Пентакс основната концепция е - Надеждност, дълговечие, високо качество.
Забележете - не непременно върхови технологии.

Питали ли сте се, какво би било, ако Пентакс направят апарат, чийто затвор да издържа около 50-60 000 кадъра? (толкова е средностатистически броя сработвания на затвора, преди собственика да си купи нов апарат). Ще се вдигне основателен вой - ама как така САМО 50 000 кадъра? Никон има толкова, Канон толкова, дори Сони издържа еди колко си. И правилно.

Обаче, когато се направи апарат със 200 000 кадъра ресурс (K3) или дори 300 000 (К1), никой не казва: Ооо, чудесно - сега ще мога да си ползвам апарата МИНИМУМ 4 години (К3) или ДАЖЕ 6 години (к1). Вместо това, след една година (и 50 000 кадъра) всеки пита - къде е новия модел? Защо не се пуска наследник?

Всичко това е моделирано във потребителското съзнание от фирмите-производители. Че независимо колко е добро и колко голям ресурс има дадено нещо, то непременно трябва да бъде заменено в най-скоро време с нещо ново.

От моя гледна точка, апаратите Пентакс са апарати, които са еднакво добри и в момента на купуването, и 5 или дори 10 години по-късно. Да, междувременно са излезли поне 4-5 "нови" модела от конкуренцията, които всъщност НЕ правят по-добри снимки. Просто са по-нови и това е.

И да - действително в Пентакс някои неща не са на нивото на конкуренцията - например автофокуса. Но вършат работа. Дори много добра работа. Стига, разбира се, да успеем да преодолеем ужасната мисъл, че Никонския фокус е по-бърз, Канон имат повече обективи, а Сони прави 20 к/с "блекаут" и има фокус по очи.

Сещам се за един стар виц от комунистическо време:

Събрали се по някакъв повод немецът, италианецът и руснакът и по някое време започнали да си говорят за колите си. Немецът:
- Моят мерцедес има 300 конски сили и вдига 200 км/час !
Италианецът:
- А моето ферари е с 600 конски сили и вдига 300 км/час !
Погледнали очаквателно към руснакът. А той се загледал в москвича си - багажника пълен със зеле, задните седалки със щайги с домати, на покрива на купето багажник, пълен с праз, москвича отстрани кален до средата на вратите...
- Абееее.... върши ми работа.

:beer:

Просто споделям неделни размисли, без да ги налагам на никого. Бъдете всички живи и здрави, това е по-важно от всичко.
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Снимки: 0
Име: Жоро Захариев

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот 5-rakiev на 30 Сеп 2018, 16:49

jorro_z написа:
Личното ми мнение е, че за Пентакс основната концепция е - Надеждност, дълговечие, високо качество.
Всичко това е моделирано във потребителското съзнание от фирмите-производители. Че независимо колко е добро и колко голям ресурс има дадено нещо, то непременно трябва да бъде заменено в най-скоро време с нещо ново.

Това "потребителско съзнание" ни го "моделират" ежедневно с всякакви стоки. Във всички браншове. Т.нар. "програмирано остаряване" на стоките се превърна във съвременната водеща тенденция в индустрията.
За хубаво или лошо, това е положението.

jorro_z написа:
От моя гледна точка, апаратите Пентакс са апарати, които са еднакво добри и в момента на купуването, и 5 или дори 10 години по-късно. Да, междувременно са излезли поне 4-5 "нови" модела от конкуренцията, които всъщност НЕ правят по-добри снимки. Просто са по-нови и това е.

Почти споделям мнението ти. Моят петгодишен К5-2 ми върши отлична работа. Липсват ми някои дреболии от К-1/КР, но не толкова, че да сменя апарата.
Аватар
5-rakiev
Loyal Member

Име: Петър

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот dinio84 на 30 Сеп 2018, 17:48

От чисто практическа гледна точка, това е един огромен КОМПРОМИС със всичко...

За мен, безогледалната технология, не е компромис в нищо. Дали една камера ще е удобна или не зависи от ползвателя и, както и целите за които ще се използва. Почти всички фирми предлагат допълнителни грипове и други подобни глезотии подобряващи захвата, за тези, на които им е неудобен. Така винаги можеш да направиш от малката камера голяма и удобна. Обратното е невъзможно. Факт е, че все повече фотографи харесват и сменят своята техника с по-компактна - качеството на изображението е същото. За професионалистите, снимащи в студио, предполагам е без значение, но точно един пеизажен фотограф би трябвало да оцени компактността и ниското тегло, ако ще ги носи в раница на гръб по цял ден.
Що се отнася до ел. визьора - и двете технологии си имат своите предимства и недостатъци. Аналогията с прозореца и телевизора е много добра. Мисля си обаче, че в тъмна нощ предпочитам да гледам телевизия ;) Показването на хистограмата, удобството при работа с ръчнофокусни обективи, както и възможността да видиш реалното изображение (като експонация и цветна температура) преди да натиснеш ''копчето'', правят тази технология страшно интересна за мен. Разбира се остава неприятния момент с ''лагването'' и закъснението на включването на самия визьор. Доста хора се надяват на хибриден визьор - ще е също интересна технология :)

Тук си много прав. Още помня статията на Венци Петров със замразения К3 и онази снимка как апарата се размразява пред камината на статив и прави снимки с дистанционното. Това е причината да си взема точно К3 - за врмето си беше най-доброто от Пентакс.
Никога не съм се надявал на върхови технологии. Не съм се и надявал Пентакс да са първи в разни класации. Това обаче не пречи да развиват различни технологии и да дават на феновете си това което искат. Аз не съм единствения който се надява на компактна безогледалка (като PEN-F на Оли или X-E3 на Фуджи...) - повярвай ми много фенове я очакват. И това няма да попречи на фографията като изкуство. Както се казваше навремето едно предаване по БНТ ''Който може, го може"
Жоро, ти си един от хората, които уважавам страшно много в този форум. Факт е, че тук мненията ни се разминава доста. Надявам се не съм те засегнал или обидил с този си коментар. :beer:

Аватар
dinio84
Loyal Member

Име: Динко Господинов

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот 5-rakiev на 30 Сеп 2018, 18:10

dinio84 написа:
Аз не съм единствения който се надява на компактна безогледалка (като PEN-F на Оли или X-E3 на Фуджи...) - повярвай ми много фенове я очакват. И това няма да попречи на фографията като изкуство.

А какво ти пречи да имаш фотоапарати от различни марки/системи?
Много добре съчетавам пентакската огледалка с канонската сапунерка - това са различни (и допълващи се) инструменти и използвам всеки по предназначение.
Още повече, че е безумие да навъртиш един голям "буркан" на едно малко тяло:
maxresdefault.jpg
maxresdefault.jpg (52.45 KIB) Прегледано 144 пъти

:lol: :hihi:
Аватар
5-rakiev
Loyal Member

Име: Петър

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот HYS на 01 Окт 2018, 07:55

Догодина е 100 годишнината на фирмата и, според немският представител на Рико, се очаква нов APS-C модел. Също така, той твърди, че КР е заместника на К-3. Е, ще видим... Аман от слухове.
По повод разговора за безогледалната идея, поне аз си мисля, че тя в основата си би трябвало да опрости и олекоти конструкцията на тялото и да го направи по-евтино. Но не. А и по-късата задна отсечка изисква изходната зеница да се изтегли по-напред, та ветрилото от главните лъчи да не е толкова отворено. Отвореното ветрило затруднява корекцията на извъносевите аберации (кома и астигматизъм, а и на дисторсията) и с тях свързаната кривина на полето. Това не е така лесно, както се изрича. Всичко това води до по-калпав (нов) обектив за повече пари (поради разходите за нови разработки). От Никон обърнаха внимание на големия диаметър на новия Z байонет. Той дава възможност за телецентричен ход на главните лъчи (главният лъч да попада нормално към равнината на сензора). Така се използва максимално разделителната способност на сензора. Но този тип обективи се проектира много трудно, ако човек иска да влезне в приемливи граници на габаритите. (тогава за буркана отпред само ще си мечтаем :)!).
Последна промяна HYS на 01 Окт 2018, 14:25, променена общо 2 пъти

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот Gergich на 01 Окт 2018, 12:30

Точно за юбилея се готвят и затова не изкараха нищо на Фотокина тази година. Предполагам февруари месец догодина на япоското изложение CP+ ще покажат нещо ново. Канон и Никон не изкараха кой знае какви УАУ ФФ безогледалки. Според мен това си е показателно - ще продават и те безогледалки, но само заради бранда. Погледнете и под друг ъгъл - Панасоник , Сони или Фуджи ДСЛР-и ? Фуджи направиха опити преди време, но това си бяха ребрандирани никони. Просто всеки се бори за дял от пазара и хвали своята си стока. Безогледалките имат и редица слаби места, няма да ги изброявам, но трудно влизат в ПРО категория. Освен това новия ФФ на Панасоник с лайка байонет освен че е много симпатичен, е и точно колкото ФФ ДСЛР на размер.
Изображение
http://1280px.weebly.com

Аватар
Gergich
Loyal Member

Снимки: 511
Име: Hristo Gergov

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот HYS на 01 Окт 2018, 14:20

Да, и аз така си мисля, че на CP+ ще покажат нещо ново. Или, според феновете, би трябвало :)! Иначе, напорът върху пазара е май по-силен, отколкото той може да поеме.

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот jorro_z на 01 Окт 2018, 19:58

Надявам се не съм те засегнал или обидил с този си коментар.

Ни най-малко. Всъщност, точно напротив!

Радвам се, че има хора от лагера на Пентакс, които харесват новите технологии (в конкретния случай - безогледалните апарати) не просто за това, че са нещо ново, модерно и "ами всички правят такива, само ние не" - а поради реално осмислени желания и необходимости. Такива хора заслужават уважение, въпреки че мненията не съвпадат.

:beer:
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

Фотокина 2018-та

UNREAD_POSTот dinio84 на 01 Окт 2018, 20:16

А какво ти пречи да имаш фотоапарати от различни марки/системи?

Едната приичина е финансовата - за съжаление не ги бера от дърветата :hihi: Ти като имаш сапунерка Канон, колко често ползваш Пентакса? Предполагам лекото и компактно апаратче е доста по-често с теб. Това е другата причина - не искам да правя колекция от камери и обективи - искам само най-необходимото с което да упражнявам любимото си хоби. ;) Такива обективи, на които завинтваш апарат не ползвам :ha-ha:
Всичкото това за работните отсечки е доста интересно, но какво пречи да се ползва К байонета за безогледалка? Имаше вече такава. Мисля си, че може да се получи компактна и лека камера на К байонет (видях снимката във фейсбук групата Pentaxians)
42920508_620780751670166_3533222633799680000_o.jpg
42920508_620780751670166_3533222633799680000_o.jpg (341.08 KIB) Прегледано 107 пъти

Това искам от Пентакс - такова тяло (като P30) с ел. визьор и АПСЦ матрица. Почти се получи с КР...
Безогледалките ще стават все по ПРО с времето - виждаме какво правят Сони (новите А7 и А9), Фуджи с X-H1 и обещаното от Панасоник не звучи никак зле. Канон и Никон също могат повече, но при тях играта е по-друга - те си имат изградени ДСЛР системи и ПРО безогледалка до голяма степен ще е автогол.

Аватар
dinio84
Loyal Member

Име: Динко Господинов

ПредишнаСледваща

• Подобни теми
    Отговори
    Видяно
    Автор

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ