снимане на небе

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

снимане на небе

UNREAD_POSTот Xeron на 10 Юли 2017, 23:33

Здравейте,
имам чудене за това как да снимам пейзаж срещу слънцето, така че хем небето да е синьо, хем планината да е зелена? Проблема ми е, че или планината е тъмна или небето е преекспонирано. Ползвам Ks-2 с китова оптика, но мисля че проблема не е в оборудването.
Прикачени файлове
IMGP4376.JPG
IMGP4376.JPG (469.44 KIB) Прегледано 1161 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 10 Юли 2017, 21:10
Focus length: 24 mm
Shutter speed: 1/100 Sec
F-number: F/11
ISO speed rating: 400
Whitebalance: Auto
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-S2
Exposure program: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
Exposure bias: 23/10 EV
Metering mode: Center-weighted average
IMGP4377.JPG
IMGP4377.JPG (415.25 KIB) Прегледано 1161 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 10 Юли 2017, 21:11
Shutter speed: 1/500 Sec
F-number: F/14
Exposure program: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
Exposure bias: 0 EV
Xeron

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Emil

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

снимане на небе

UNREAD_POSTот 5-rakiev на 11 Юли 2017, 00:13

Сещам се 4 решения, всяко със своите предимства и недостатъци. Ще ги класирам според моите възгледи за "сложност".
1. Градиентен филтър - тъмната част към по-светлият обект (небето). Рязко видимо подобрение на почти всеки кадър.
2. Поляризационен филтър - Най-добро приложение на приблизително 90 градуса спрямо светлинния източник.
3. Заключване на меренето - насочваш обектива към "неутрален" обект (нито много тъмен, нито много светъл), Бутон наполовина, после с зеления заключваш меренето. Насочваш към желаната посока и обект и снимаш. Средна ръка резултати с компромиси.
4. HDR - изисква статив, дистанционно, сериозно обмисляне на кадъра (не става за насочи и щракни), пост обработка на кадъра.
Можеш да комбинираш отделните методи.
Умишленно изключвам чисто софтуерни техники.
Някой ако се сеща още нещо, да допълни.
Аватар
5-rakiev
Loyal Member

Име: Петър

снимане на небе

UNREAD_POSTот Xeron на 11 Юли 2017, 00:48

Благодаря за отговора, но пораждат в мен други въпроси:
1. С градиентен филтър не съм снимал и това е нещо което трябва да си набавя. Но при този способ (говоря за конкретния кадър) няма ли върховете да останат в затъмнението на филтъра? Ако снимам хоризонта на морето би се получило чудесно, но в случая нещо се съмнявам. Не че критикувам отговора, просто за мен си искам да си го изясня.
2. Поляризационния филтър също го нямам :) (смятам да сменям оптиката и тогава да го взема, нали са на размер ). Но съм забелязал, през очила със такива лещи, че най-голям ефект при завъртане на определени градуси се получава ако слънцето е в противоположна посока, а не когато е срещу нас.
3. По принцип го пробвах, но пак изгаря небето.
4. При HDR също не се получи защото облаците се движеха много бързо и станаха едни не естествени кадри и направо Del.
Мислех си за два еднакви кадъра с различна експонация и после да ги съединя в един, но проблема с движението на облаците пак си остава. А и съм лаик общо взето и не знам коя програма да използвам. В форума срещах няколко които може би мога да използвам, но питам дали е възможно натурална снимка? Както предлагаш с градиентен филтър филтър, но какво става с обектите които са в полето на стоп ефекта?
Xeron

снимане на небе

UNREAD_POSTот mocker на 11 Юли 2017, 07:24

Здравей, аз правя следното (задължително снимаш в РОУ): Снимам и гладам снимката - задал съм си да ми маркира в червено когато небето е изгоряло, както при първата ти снимка. След това задавам да е леко недоекспонирана и снимам отново. И така докато нямам (или почти нямам )изгоряло небе. При мен се получава от втория или най-много от третия опит. След това с някаква програма вдигаш малко тъмните тонове (и по желание сваляш светлите).
Ще се изненадаш от резултата.
Остави включен и Highlight correction на камерата.

Това е от втория ти кадър, шумът е доста защото е в jpeg. В РОУ резултатът ще е по-добър.
IMGP4377_.jpg
IMGP4377_.jpg (1.1 MIB) Прегледано 1144 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 10 Юли 2017, 21:11
Shutter speed: 1/500 Sec
F-number: F/14
Exposure bias: 0 EV
https://www.facebook.com/NedPix-1977300395836004/

Аватар
mocker
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Неделчо

снимане на небе

UNREAD_POSTот ombre на 11 Юли 2017, 07:41

Лайтрума е много гот, за такива цели.

Аватар
ombre
Loyal Member

Име: Симеон Петров
Симеон Петров

снимане на небе

UNREAD_POSTот jorro_z на 11 Юли 2017, 11:52

Има няколко начина да се получи кадър с разширен динамичен диапазон (т.н. ХДР), всеки със своите предимства и недостатъци. В конкретния случай мисля, че най-оптималния вариант е да се направят няколко (минимум 2) кадри с различни експозиция, като след това се сглоби ръчно крайния резултат.

Сглобяването може да стане със специализиран софтуер, но обикновено - както казваш - възникват проблеми с подвижните обекти, в случая облаците. По-добрият вариант в случая е чрез използване на слоеве и маски във софтуер, който поддържа слоеве и маски (Фотошоп е класиката, но има и други). Това обаче е сравнително по-трудоемко, а и изисква определено ниво на уменията. Иначе крайният резултат може да бъде значително по-качествен, отколкото при използванео на "автоматичен" софтуер за създаване на ХДР.

Може би обаче най-правилният подход е да се подбере друго, по-подходящо време на денонощието, стига да има такава възможност, разбира се. Сутрин и вечер, около 1/2 час преди/след залез слънце - резултатът ще бъде коренено различен, и то в положителна посока.
:beer:

Допълнение:
При използване на градиентни филтри, също могат да се получат страхотни резултати, особено ако разликата между тъмни/светли зони е не повече от 2 стопа. Ако е повече, тогава вече неравностите по хоризонта (върховете на планините) действително могат да се различават доста от останалата част на планината. Трябва да си подбереш правилния градиент, и по-точно - правилния размер на прехода в градиента (има по-хард и по-софт градиенти), и след това все пак да донастроиш локално експозицията на отделни участъци в софтуера.
Последна промяна jorro_z на 12 Юли 2017, 12:21, променена общо 1 път
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

снимане на небе

UNREAD_POSTот Xeron на 11 Юли 2017, 22:24

Благодаря ви много за идеите!
Ще ми са от полза всичките в дадена ситуация.

P.S. Adobe Photoshop Lightroom 6 го намерих само като абонамент и нещо не ми се понрави идеята.
Какво ще кажете за CyberLink PhotoDirector 8 Ultra? Прегледах ревюто и мисля, че ще ми свърши работа.
Xeron

снимане на небе

UNREAD_POSTот mocker на 12 Юли 2017, 07:24

Пробвай ACDSee.

Аватар
mocker
Loyal Member

снимане на небе

UNREAD_POSTот mitkomk на 13 Юли 2017, 07:22

Най лесния и бърз начин е от една снимка в RAW формат вадиш 2-3 и повече с различни експозиция,пускаш ги през програма за HDR и си готов.
Винаги съм се чудел при наличие на снимане в RAW и достатъчно светлина, защо са нужни повече от един кадър за HDR... То матриците си имат доста голям обхват вече и доста може да се извади от RAW...
Изображение
***May the focus be with you***

Аватар
mitkomk
Loyal Member

Рейтинг: 1 (100%)

снимане на небе

UNREAD_POSTот mocker на 13 Юли 2017, 13:42

mitkomk написа:Най лесния и бърз начин е от една снимка в RAW формат вадиш 2-3 и повече с различни експозиция,пускаш ги през програма за HDR и си готов.
Винаги съм се чудел при наличие на снимане в RAW и достатъчно светлина, защо са нужни повече от един кадър за HDR... То матриците си имат доста голям обхват вече и доста може да се извади от RAW...

Много хитро, не беше ми хрумвало :ha-ha:
Само трябва да се гледа да няма изгоряло в оигиналния кадър.

А някой може ли да каже как се казва на обратното на изгорялото? :what:

Аватар
mocker
Loyal Member

Следваща

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ