Малко въпросчета към макро любителите...

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот dinio84 на 18 Мар 2017, 23:44

Привет на всички, днес реших да "погледна в устата" на една орхидея. Преди два-три дни пуснах една питанка в раздела за софтуер и колегата jorro_z :beer: ме насочи към някои програми за фокус-стакинг. Та реших да се помъча. То наистина се оказаха мъки, щото едно че нямам макро шейна и друго, че обекта ми беше големичък. Снимах горе-долу на 1:2 или 1:3. Както казах обекта ми се оказа големичък и при местенето на фокуса все по навътре, обекта ми почна да излиза от кадър - демек с местенето почнах да променям и един вид мащаба.
Та мога ли да си местя фокуса без да променям серизно мащаба??? Ако е леко мръднала камерата (обекта не е точно на същото място в кадъра) програмите се справят, но с променен мащаб?
Иначе прбвах да стаквам с Photoshop и с Helicon Focus 6. Като изключим, че кадрите ми не бяха технически добре изпълнени, Хеликона се справи като че ли по-добре. Ето и резултата:
IMGP5438-Edit1.jpg
IMGP5438-Edit1.jpg (270.5 KIB) Прегледано 904 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 18 Мар 2017, 14:19
Focus length: 200 mm
Shutter speed: 1/100 Sec
ISO speed rating: 100
Whitebalance: Auto
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-3
Exposure program: Aperture priority
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average

20.17-03-18_22-19-01 M=B R=8 S=4.jpg
20.17-03-18_22-19-01 M=B R=8 S=4.jpg (305.02 KIB) Прегледано 904 пъти

EXIF-Data
Image taken on: 18 Мар 2017, 14:19
Focus length: 200 mm
Shutter speed: 1/125 Sec
ISO speed rating: 100
Whitebalance: Auto
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-model: PENTAX K-3
Exposure program: Aperture priority
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average

Първата снимка е от "шопа" а втората от Хеликон-а. При тази от шопа има едни "блърнати" ленти отдолу и отдясно. Мислех си, че е "патешки" направените ми кадри, но при Хеликонската не се показаха. Малко се различават като цветове и кроп двата кадъра, но плъгина за Laightroom на Хеликона нещо не сработи при мен. Наложи се да заредя директно DNG файловете и след това малко пооблаботих крайния резултат

Аватар
dinio84
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Динко Господинов

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот HYS на 19 Мар 2017, 08:25

Според мен, този обект е твърде дълбок. Срезовете в дълбочина (с равнината на фокус) са неизбежно съпроводени с плавното изменение на напречното увеличение. Как ще се справи програмата за натрупване - не знам дали ще може. Нямам този опит, но ще следя темата с голям интерес.

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

UNREAD_POSTот kalimba1 на 19 Мар 2017, 10:00

От колко кадъра е резултата?

kalimba1

UNREAD_POSTот dinio84 на 19 Мар 2017, 13:22

Наистина обекта е доста "дълбок" - на око е около 4см. Резултатът е от 5 кадъра. Не нправих повече, защото както казах, започна да ми се увеличав обекат във визьора. Направих обаче грешката да снимам на отворена бленда - f4. Може би с бленда около f16 щях да постгна резултат с по-малко кадри, като последния щеше да е с още малко дълбочина. Нямаше да ги има и малките нефокусирани участъци...
Чесно казано идеята ми бе да опитам техника на снимане и обработка. Досега съм снимал макро само от един кадър. Със сигурност ще правя още опити...

Аватар
dinio84
Loyal Member

UNREAD_POSTот HYS на 19 Мар 2017, 13:57

dinio84 написа:Наистина обекта е доста "дълбок" - на око е около 4см. Резултатът е от 5 кадъра. Не нправих повече, защото както казах, започна да ми се увеличав обекат във визьора. Направих обаче грешката да снимам на отворена бленда - f4. Може би с бленда около f16 щях да постгна резултат с по-малко кадри, като последния щеше да е с още малко дълбочина. Нямаше да ги има и малките нефокусирани участъци...
Чесно казано идеята ми бе да опитам техника на снимане и обработка. Досега съм снимал макро само от един кадър. Със сигурност ще правя още опити...

Тъй, тъй... :) По-затворена бленда, по-голяма дълбочина на острота. По-малко кадри. Привидно. Но и в тази поредица от заснети кадри задължително ще важи казаното за напречното увеличение. То се определя от фокусното разстояние на обектива и от предметното разстояние. И тук съм много любопитен програмите за наслагване как биха се справили. И при затворена бленда (голям DOF, както се казва) В отсечката на "острота" имаме надлъжно разпределение на увеличението (и то е по нелинеен закон). Би следвало това да е отчетено от програмистите. Продължавам да следя :)

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

UNREAD_POSTот kalimba1 на 19 Мар 2017, 18:08

Динко, а обектива какъв е?

kalimba1

UNREAD_POSTот dinio84 на 19 Мар 2017, 19:58

Аватар
dinio84
Loyal Member

UNREAD_POSTот jorro_z на 20 Мар 2017, 14:10

Динко,
добре си се ориентирал, но ако позволиш, да ти обърна малко внимание на 2-3 неща, които при снимане с натрупване (стекване) са доста важни.

1. Брой на кадрите и отместване.
Трябва да определиш (поне ориентировъчно), колко е дълбочината на рязко изобразяваното пространство (т.н. ДОФ) за всеки отделен кадър. Това може да се сметне с формули, но има и готови калкулатори онлайн. Важно е, тъй като при сравнително големи мащаби и близко разстояние, дълбочината намалява главоломно и става от порядъка на милиметър, а често и много по-малко.
След това, трябва да правиш всеки следващ кадър така, че неговия ДОФ частично да съвпада с ДОФ от предишния кадър. Примерно, ако си определил, че ДОФ за всеки кадър ти е 1 мм, трябва преместването ти да бъде около 0.7 - 0.8 мм за всеки следващ кадър. Така ДОФ във всеки следващ кадър частично съвпада с ДОФ на предишния, и после за софтуера е много, много по-лесно да се сглобят кадрите в един. Ако ДОФ на кадрите не се припокрива, се получават често разни зони на размазване, несъвпадане на детайли и линии и т.н.
Да, така е - при стекването се работи често със СТОТИЦИ кадри :mrgreen: особено при увеличения над 1:1.

2. Действително при промяна на положението на апарата спрямо обекта се променя мащаба, понякога доста осезаемо. За стекващите програми това обикновено не е проблем, стига обекта да го има във всеки кадър приблизително на едно и също място. Общо взето принципа е, че за кадрите се прилага И мащабиране при стекването, като разбира се, част от кадрите се изрязва. Така че крайния резултат обикновено е с мащаба на най-голямото увеличение.
Един трик за експерименти: Доста често, особено при по-дългофокусни обективи, но при много близко разстояние, се оказва, че при ПРЕФОКУСИРАНЕ равнината на фокуса се измества повече, отколкото при преместване на апарата напред (или назад). Тоест, ако примерно искаш да преместиш равнината на фокуса за следващия кадър с 1 мм напред, и за целта местиш целия апарат, то същия ефект може да се постигне и без местене на апарата, само чрез префокусиране. Но промяната в мащаба е различна при двете действия (преместване на апарата / префокусиране), така че може да си поекспериментираш кое ще е по-добро за теб конкретно.

3. На каква бленда да се снима.
Общо взето, тук принципа е като на Мечо Пух: Колкото повече, толкова повече :) Обаче има лимит. Има физическа зависимост, която се изразява с простата формула:
Ф(екв) = Ф(реал) * (М+1)
преведено на български - еквивалентната белнда е равна на реалната, умножена по мащаба + 1.
Пример: Снимаш при мащаб 2:1 (двукратно увеличение над реалния размер), при бленда Ф8. При бленда 8 уж сме извън зоната на дифракцията, обаче - НЕ. Еквивалентната бленда е 8 * (2+1) = 24. Което за сензор APS-C вече си е в зоната на дифракцията.
Очевидно при по-големи увеличения, рязко нараства и еквивалентната бленда, така че трябва да се внимава. Моето лично мнение е (за апарат с кроп-сензор), че ако се снима без светкавица - до Ф11(екв) горе-долу е добре, а при използване на светкавица - до Ф16(екв) максимум. Нагоре вече остротата в кадъра започва да страда от дифракцията.

Впрочем, видимата дифракция пък зависи И от броя на мегапикселите, при даден размер на сензора.
Според разни калкулатори, граница за видима дифракция при кроп-сензор 10 МП - Ф16(екв); при 16 МП - Ф11(екв); при 24 МП - Ф8(екв).

:beer:
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот dinio84 на 20 Мар 2017, 19:00

jorro_z, мога само да се поклоня пред знанията ти в макро сферата :beer: Велик си! Винаги отговаряш много точно и аргументирано. Един ден трябва да напишеш книга :OK:
Проблемът ми с орхидеята бе в това, че се опитах да снимам вътре в нея при сравнително голямо увеличение за този обект. Реално сечението и (грубо казано) е като тръба. Аз фокусирах по долната и част отвътре. С навлизането навътре, горната и страничните и части започнаха да излизат от кадър...Може би трябваше да опитам с по-малко увеличение - 1:4 или 1:5 да речем. Предполагам за по-малки обекти (и фокусиране върху тях, а не вътре в тях) този ефект ще е по-слабо изразен... Това ще се установи след време - като си взема макрошейна.

Аватар
dinio84
Loyal Member

UNREAD_POSTот kalimba1 на 20 Мар 2017, 19:52

jorro_z полезна информация :OK:
Динко , гледал ли си някакви шейни, защото аз също имам интерес и от това което четох по форумите с по-евтините
почти винаги има проблеми?

kalimba1

Следваща

• Подобни теми
    Отговори
    Видяно
    Автор

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ