Как да преработим Pentax "M"/"K" като "A" обектив.

Основи на Фотографията, Режими на снимане, Осветление

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот dreamer на 05 Юли 2009, 12:07

emanuill, единственото за което се сещам е неточна позиция на дупките или неправилно окъсяване на контактите. Възможно е да си изместил нещо с част от милиметъра и да закача други контакти. Изрежи си едно кръгче от хартия с размерите на байонета, само риинг. Отбележи си точното местоположение на контактите на байонета на тялото и след това го наложи на обектива и виж дали съвпада напълно. Ако има някъде леко разминаване, значи точно това е проблема.
Аватар
dreamer
One Man Army

Снимки: 0
Рейтинг: 5 (100%)

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот Peter_S на 05 Авг 2009, 15:55

emanuill написа:Опитах се да преработя М50/2 според първата схема и таблицата на обхвата на блендата(2-22) и не постигнах никакъв резултат.Единствения ефект беше,чре на М режим спря да мери с зеления бутон (на К200),без пин си работи.Някакви идеи?

Ако го подкараш може ли да пробваш за сравнение серия кадри с различни дафрагми зададени от тялото с М50/2 преработен да работи като А, и с например китака на 50мм или друг обектив на 50мм пак същите диафрагми? Интересно ми е колко е разминаването, защото лостчето затваря диафрагмата по различен начин при М и А обективите.
Peter_S

Рейтинг: 0 (0%)

UNREAD_POSTот dibat на 05 Авг 2009, 16:09

@Peter_S , за тази цел лостчето трябва да се изпили, не мога да кажа с точност колко, но е около 2мм. Аз съм преработил 3 обектива до момента, и съм много доволен от резултата...нищо че съм ги пуснал в продажба, не преработката им ме кара да ги продавам:-(....
Изображение

Аватар
dibat
Site Supporter

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Димо

UNREAD_POSTот Peter_S на 05 Авг 2009, 16:26

Те ще се продадат, удобството от "А" обектив си е голямо ;)
Peter_S

UNREAD_POSTот dreamer на 05 Авг 2009, 16:32

Интересно ми е колко е разминаването, защото лостчето затваря диафрагмата по различен начин при М и А обективите.

Как разбра за това?
Откакто е направен К-байонетът тези стойности не са променяни. Колкото мърда лоста на бленда 8 при М обектив, толкова мърда на бленда 8 и на А, FA, FAJ, DA, DFA.

Това е възможно при тест на еднаква скорост, бленда, баланс, настройки и ИСО но с различни обективи. Не с едни и същи, та дори и преработени.

За сравнение: Pentax-M 50/1.7 и Rokenon 50/1.4 на най-отворените бленди, при едни и същи условия дават еднакви скорости. Просто различно просветление. Ето как 1.4 и 1.7 са еднакво пропускливи. :)
Аватар
dreamer
One Man Army

UNREAD_POSTот dibat на 05 Авг 2009, 16:58

@dreamer, когато сложа бленда 32 на sms-m 1:3.5 135mm преработен като "A", и задам бленда 5.6 от тялото, и снимам, блендата на обектива почти не променя стойността си стопи си на най-отворено(3.5), това ме навежда на мисълта, че позицията на лостчето за блендата на М обективи, е около 2мм изместена.
Изображение

Аватар
dibat
Site Supporter

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Димо

UNREAD_POSTот bigblondewolf на 05 Авг 2009, 17:45

от http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html
The KA mount differs from the original K-mount in three ways.

The least-noticeable change is in the movement of the diaphragm actuator. In the original K-mount its displacement is proportional to the diameter of the diaphragm opening. In the KA mount, it is proportional to the area of the diaphragm opening, and thus to the selected f-stop. This leads to an identical stop-displacement between any two consecutive f-stops, and thus greatly simplifies the operation of the body in the Tv and P operating modes. All KA lenses have the same stop-displacement.

...

Той и Peter_S го е казал на предната страница
Последна промяна bigblondewolf на 05 Авг 2009, 17:49, променена общо 1 път
АНАРХИЯ!

Аватар
bigblondewolf
Loyal Member

Снимки: 8
Рейтинг: 1 (100%)
Име: Манчев

UNREAD_POSTот dreamer на 05 Авг 2009, 17:46

Ами объркал си схемата :)

Дай снимка на задницата на обектива.
Аватар
dreamer
One Man Army

UNREAD_POSTот Peter_S на 05 Авг 2009, 17:49

dreamer написа:
Интересно ми е колко е разминаването, защото лостчето затваря диафрагмата по различен начин при М и А обективите.

Как разбра за това?

Ето как: "the activating lever in the body is designed for A lenses, which have linear displacement of the lever with area, (i.e. linear with f stop) where as on М mount lenses the lever is linear with diameter, or the square of area. The result was that the body and camera did not meter correctly together. over the exposure range of the lens F2-f22 the exposure went from -1 to +2 stops, and then fell back again."

Т.е. при преместване на лостчето за диафрагмата с едно и също разстояние (например 1мм) на А и на М обективи промяната в диаметрите на да диафрагмата е различно. Както човека е писал, в обхвата ф2-ф22 някъде по средата явно диаметрите съвпадат.
С това изпиляване на лостчето сигурно се постига добра компенсация на практика. 8-)
Peter_S

UNREAD_POSTот bigblondewolf на 05 Авг 2009, 17:52

Абе би трябвало да съвпадат в началото, щом отношението е квадратично
АНАРХИЯ!

Аватар
bigblondewolf
Loyal Member

Снимки: 8
Рейтинг: 1 (100%)
Име: Манчев

ПредишнаСледваща

Назад към ОБЩИ ДИСКУСИИ