SMC PENTAX-F 1:1.7 50mm

UNREAD_POSTот bobbyfuego на 16 Дек 2009, 15:11

(1987 - 1991)
K-AF байонет

Изображение

Имам този обектив от няколко години и смея да твърдя, че е изключителен във всяко едно отношение. Не може и да се очаква нещо различно от твърд обектив в нормалния диапазон. до колкото съм сравнявал и до колкото съм чувал и чел в нета, този обектив (както и наследника му FA 50 1.7) са по остри, когато са отворени максимално от колкото по-скъпия им и с половин бленда по-светъл братовчед F/FA 1.4. Някои хора твърдят че това се дължи на дифракции и за това че на "по-светлия" обектив челната леща е по-навън и по-открита. И наистина челната леща на F 50 1.7 е доста навътре в корпуса на обектива.

Описание:
Обективът е изработен от комбинация от метал и пластмаса. Като не бива да се притеснявате, пластмасата е само за външната обвивка. вътрешните части по тубуса на обектива са метални както и самия байонет. Сглобката е доста качествена и обективът стои солидно в ръка. Блендата се състои от 6 метални ламела които формират формата на шестоъгълник, който се вижда в бокето с изключение на случаите, когато блендата е максимално отворена. Тогава апертурата е кръгла. Обективът има ринг за механично управление на блендата, което го прави съвместим с всички тела с K-байонет от началото на съществуването на този му през 1975г. Също така обектива има и електронни контакти за управление на блендата от тялото, което го прави съвместим и с последните дигитални SLR-и. Автофокусът се управлява от моторът вграден в тялотo. Челната леща не се върти, което позволява използването на Поларизационни филтри. Не поддържа SDM. Не поддържа Quick-Shift.
предимства:
Изключително оптично качество. Много остър. Много компактен. Много красиво и меко боке, без резки очертания. SMC покритието е от качествените.
недостатъци:
Можеше да използват и по-хубава пластмаса за външния корпус. Сивия цвят не ми допада. Пръстена за ръчен фокус си е чисто недоразумение.

Моята оценка:
Оптично качество: 9/10
Механично качество 7/10

още снимки:
Изображение Изображение
_

Аватар
bobbyfuego
Site Admin

Снимки: 24
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Боян Тепавичаров