ВАЖНО - ЗА БЪДЕЩЕТО НА ФОРУМА

Новини и информация за форума

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот lmitov на 05 Ное 2017, 19:22

Аз също бих се включил в таксата - ще съжалявам за форума, макар че рядко влизам, но тук и в алфа форума хората са най-отзивчиви.
Изображение

lmitov

Снимки: 0
Рейтинг: 1 (100%)
Име: Любомир Митов

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот gri на 05 Ное 2017, 21:15

Не бива по никакъв повод форума да се закрива. Тук има събрано много ценна информация.

Фейсбук, и теми в други страници не заместват изобщо това тук.

На първо време конкретно колко пари са нужни. Събираме ги за да няма драма с хостинга.

ПП Венци първи пост по лош повод но както се казва - всяко зло за добро.
Последна промяна gri на 05 Ное 2017, 22:48, променена общо 1 път

Аватар
gri
Loyal Member

Снимки: 3

UNREAD_POSTот sasho на 05 Ное 2017, 22:17

И аз съм съгласен да участвам с парички :)

sasho

Име: ss

UNREAD_POSTот nStoyanov на 06 Ное 2017, 00:53

Поне ако администратора реши да го закрие, да даде по един бекъп на файловете и базата на форума да можем да го съживим от друг сървър (хостинг, впс и т.н.). Не мисля, че трябва толкова информация събрана тук да бъде затрита просто ей така...

Аватар
nStoyanov

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Николай

UNREAD_POSTот ombre на 06 Ное 2017, 08:32

Чакаме и Боби ,да се включи.

Аватар
ombre
Loyal Member

Име: Симеон Петров
Симеон Петров

UNREAD_POSTот Yaki на 06 Ное 2017, 13:36

И аз съм съгласен да помогна с необходимата сума да платим хостинга, за да не се затрива форума. Има безценна информация тук. Пък като се гарантира хостингът ще се намери и начин за прехвърляне на форума. Един друг мой любим форум преди няколко години беше изправен пред същия избор. Решението беше - прехвърляне на собствеността на форума от един човек на регистрирано сдружение с нестопанска цел като се събира и символичен членски внос, който осигурява парите за хостинга. Управляващите форума се смениха няколко пъти през годините, но форумът продължава да съществува, защото не е собственост на един човек и всеки, който има нужда от помощ може да я получи там. Този форум също има функция за подпомагане на хората които имат проблем или въпрос и макар да не е популярна, тя е най-важната. Подобна функция не може да се изпълнява от фейсбук защото там нещата се загубват много бързо във времето и полезната информация става неоткриваема.
Могат и да се пуснат реклами които да носят някакъв допълнителен доход който да се получава от някой с техническа грамотност, който да оправя технически проблеми, когато възникнат.

Аватар
Yaki
Loyal Member

Снимки: 4
Име: Яким

UNREAD_POSTот bobbyfuego на 06 Ное 2017, 15:02

Здравейте,

Не става въпрос толкова за цената на хостинга. Хостинга в момента е 141 лв за година, а домейна е 27.
Става въпрос за това, че аз в личен план нямам никакво време да поддържам форма, нито да пиша и чета вътре, пък камо ли и да се правя и на модератор. Преди имахме модератор, а пък и администраторите бяхме двама. :roll:

На мен ми е тъжно форума да се закрива. Той е наша рожба и сме го създавали с огромен ентусиазъм. Сега обаче, почти 10 години по-късно, нещата са много различни. Няма капка ентусиазъм у никой, който пише във форума, както и у мен.

Светът се върти и променя постоянно. Хората като цяло вече почти са забравили какво е това форум. Преди това имаше и други концепции. Сигурно помните IRC чатовете и стаите. Всяко нещо с времето си. Сега хората искат да лайкват и да туитват.

Преди форума се поддържаше основно от прoдажби във форумния магазин. Но поради това, че той е много нишов и пазара на този тип техника като цяло много се свива в световен мащаб, магазина започна да носи само загуби и затова в момента е спрян.

Нашия фенклуб е независим и винаги е бил. Много пъти тук съм виждал подмятания, че той е дело на вносителите на Pentax. Вип-трейдинг нямат нищо общо с този форум и фен клуб и никога не са имали. Те внасят Pentax и толкова. Миналата година те си направиха група във фейсбук, в която вероятно повечето от вас са членове, но тази фейсбук група няма нищо общо с Pentax фен клуб, въпреки сходното си име. :roll: Това е разбира се и една от многото причини форума съвсем да не се посещава през последната една година.

Ако някой или някои от вас желаят да продължат да поддържат или дори развиват форума ще се радвам. Ще имате моята подкрепа. Помислете. Който има желание да каже. Нека да се срещнем да обсъдим всички детайли, технически и организационни и да го направим. Много ще се радвам форума да продължи. Просто сам не искам повече, без никаква подкрепа от никъде и само критики тук.
_

Аватар
bobbyfuego
Site Admin

Снимки: 24
Име: Боян Тепавичаров

UNREAD_POSTот ombre на 09 Ное 2017, 15:09

Много лошо,щом собственика няма желание-това говори много.Прави впечатление,че след пускането на темата от 5ракиев/поредната/,няколко поста с желание да се помогне и до там /както и с останалите теми/.Беше казано,че форума ще съществува до края на месеца,за дата не зная,но зная,че времето тече и въпреки,че Боби даде предложение да се обсъдят разни варианти,нито едно мнение по въпроса,или желание за нещо повече.На мен форума ще ми липсва,но и Боби е прав,толкова е замряла цялата работа, че чак не е за вярване.Гледам върви конкурса,ама по най-съществената тема 0/нула/,активност.Нямам идея до коя дата е конкурса, но този е последен или предпоследен.Като изкл Динко,който е в чужбина и всеки един,който не е взел отношение по темата,останалите които казаха,че ще помогнат и даваха съвети кое как да се случи ,и сега мълчат,не ми се иска да го казвам но си един вид лицемерие.
Жалко.
ПС-няма иконка с палец надолу,но да се приеме,че съм я написал многократно.

Аватар
ombre
Loyal Member

Симеон Петров

UNREAD_POSTот 5-rakiev на 09 Ное 2017, 17:29

Омбре, не си съвсем прав, но това е отделна тема.

За мен има разумен начин за запазване на форума.

Първа стъпка: събират се пари за още 1 година хостинг.
Втора стъпка: създава се някаква НПО с идеална цел - поддържане на форума.
Трета стъпка: форума се почиства от излишна и остаряла инфо. Прави се по-семпъл и в някакъв по-нов формат в стил "Пентакс и приятели"

За да се случи това е необходимо:
- да има поне 10-на активни желаещи, да участват в НПО-то. То да е с отворена структура относно нови и напускащи членове;
- поне 2-ма от членовете трябва да разбират от web програмиране и друго - необходимо за поддръжката на сайта;
- Боби трябва да се привлече в НПО-то;
- финансиране - на първо време със средства от участниците в НПО-то. В последствие да се търсят и други източници.

Ако всичко това не се случи по един или друг начин, за съжаление pentaxfanclub остава в миналото.

Така, вие сте на ход. Има ли желаещи за такова мероприятие. Симеоне, въпросът е и до теб.
Аватар
5-rakiev
Loyal Member

Име: Петър

UNREAD_POSTот ombre на 09 Ное 2017, 20:25

Петре,не съм искал да те засегна,може и да не се разбрало,но нямах теб в предвид.Ти си единствения,който пуска наболяли теми в форума,за което евала.Всеки който влиза тук,но не е изявил желание да помогне,както казах го изкл.от определението,както и Динко,човека просто не е в БГ.Визирах останалите,които казват,че ще помогнат но само с това си остава,нарочно гледах поста на Боби,виж от кога е,и все още нямаше да има коментар,ако аз не бях написал такъв,след него и ти.Силно се надявам тези хора да ме опровергаят и аз лично ще се извиня,че съм използвал тази дума,но за момента,така ги виждам нещата.Момчета стегнете се,уж хубав форум,уж ценна информация,уж любима марка и т.н.Някои от вас, заради този форум са станали фенове на марката,други са получили много за израстването им като фотографи,трети са срещнали приятели,аз също съм един от тях.Благодарение на форума се запознах с готини хора,с които и до ден днешен пот-държам връзка.Това форума ни го е дал на НАС потребителите,сега обаче той има нужда от нас да продължи да съществува..!!!!!

5Ракиев,не зная какво значи НПО,но е нещо,в което Боби едва ли ще участва,той си го каза в прав текст,че вече няма желание.Плащането на хостинга за 1 година не решава нищо,ако след нея пак ще се стигне до закриване,защо да отлагаме нещо,което така или иначе ще се случи?Решението,трябва да е с преспектива.Аз не разбирам от web,и т.н.неща свързани с подръжката на форума,предполагам изисква доста време,нещо което е кът,бих се научил с удоволствие,стига някой да ми покаже как се случват нещата.Тук стои и въпроса с парите,ако форума има да речем 20 участника,всички ли ще плащат,или само определена група хора и защо това да е така?
Колкото до мен,аз отдавна не снимам с Пентакс,тук съм бил и обиждан и какво ли не от модераторчето,малко човече избиващо комплекси,от поста на Боби,разбирам,че го няма или поне не се занимава с такава дейност,не че ми липсва,ама е с основна заслуга сега да се води този дебат.Много пъти съм очаквал бан ,понеже не мълча,а истината знаеш,не е приятна,та в този ред на мисли,аз съм може би единствения който почти не го касае дали ще го има или няма да го има форума.Аз и не качвам снимки вече заради по горе изброените причини.Още една точка,по която аз мога да кажа-майната му ,но не го правя,а съм почти убеден,че съм човека който най-често влиза тук ,а то е всеки ден,може да е за няколко минути, но влизам.За финансиране,различно от нашите джобове,не виждам друг източник.Казуса е доста сложен с много точки и въпросителни,неща които трудно ще се нагодят и изчистят,а и за времето което остава,ми се вижда невъзможно.Другия вариант е Боби да се смили и да го остави за още 2-3м. най много,да каже крайна дата на закриване,може би тогава ще се организираме по дейно ,като опре ножа до кокала.Понеже сега се знае,че ще се закрие,но все още не се е случило и някак се забравя това.Виж седмичния конкурс,не е бил толкова активен от доста време ,за което евала,ама минаха месеци от последния,тук обаче не може да се чака.
Апелирам към Боби,ако е възможно да задържи още малко, но да обяви крайна дата на закриване/мисля не е трудно/,и до тогава нещата да се оправят,ако не ,ще си замине форума в историята и толкова.
Последна промяна ombre на 09 Ное 2017, 20:33, променена общо 2 пъти

Аватар
ombre
Loyal Member

Симеон Петров

ПредишнаСледваща

Назад към НОВИНИ