Птици

Място за критика и коментари

Модератор: Модератор

Правила на форума
Размерът на снимките може да бъде до 1600px по дългата страна.

Птици

UNREAD_POSTот ombre на 14 Яну 2016, 16:31

Така е,затова и предположих за по лоша светлина въпреки огромната разлика в исата на двете снимки,тест на сянка показа 1/600 и исо 1600,а може и някой филтър да е ползвал колегата,както и да е, получи се добра дискусия.
Бориславе,страхотни кадри на птици,отдавна не бях разглеждал темата,и сега се насладих на прекрасни снимки.
ПС.сори за офф-а,но да попитам, защо никона в камъка ми показва че снимките са ми от 2013,а в фликър ми показва коректно датата,демек 2015,понеже аз от тогава го купих, някой има ли представа?

Аватар
ombre
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Симеон Петров
Симеон Петров

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Птици

UNREAD_POSTот Adept на 14 Яну 2016, 19:58

dreamer, познаваме се и мисля, че е ясно какво визирах - Офф Топик...
И за миг не съм си помислил - за провокация а само за невнимателно изказване...
Проблема не е толкова значим, че да задълбаваме, мисля, че ще се съгласиш!
Офф Топик: покажи
Разбира се има разлика, но вярвам, че не е 400 ASA!

Аватар
Adept
Site Supporter

Име: Пламен Б. Петров

Птици

UNREAD_POSTот Xeron на 14 Яну 2016, 22:35

Благодаря на всички за коментарите, ще са ми от полза. От скоро съм с ДСЛР камера. По принцип не исках да се размаже обекта и за това ми трябваше по-висока скорост. Бях задал на камерата готовата програма за снимане на животни, като моя грешка мога да отбележа, че не бях задал ограничение на ИСО-то до поне 3200. Може би това щеше да е за сметка на блендата, но както казах новак съм и се уча. Снимката е правена при облачно време с бели светли облаци и не на последно място е снимана в Северна Норвегия и още си нямаме слънце при нас :D и наистина обекта е доста черен. Замислям се и за друга оптика и ще се радвам на предложения.
Xeron

Име: Emil

Птици

UNREAD_POSTот Adept на 14 Яну 2016, 23:16

Ако ще се снимат птици пък и др. животинки 200мм. е прекалено къс , поне 300мм.
И по - добре е да има недоекспониран кадър отколкото висока чувствителност, където зърното убива кадъра.
Е и ако Господ даде повече светлинка...

Аватар
Adept
Site Supporter

Птици

UNREAD_POSTот nicko на 15 Яну 2016, 13:10

Adept написа:И по - добре е да има недоекспониран кадър отколкото висока чувствителност, където зърното убива кадъра.

Ще се намеся и аз, но с това не съм съгласен и то при никакви положения. Така написано всъшност е равностойно на "по-добре никакъв кадър, от колкото шумен кадър". Още не съм видял шум да убие кадър. Добре експонирани снимки от К10 дори и при ИСО 1600 се печатат на А4 без проблем. Имам два броя 60х40 на ИСО 400 и 800, отново с К10 и изглеждат чудесно. Давам точно това старо тяло за пример, понеже е пословично с високия си шум.

Който иска да си брои пикселите, но по-добре шумен кадър, от колкото никакъв.

П.С. Единствените хора, ня които шума прави впечатление при иначе добре изглеждащ кадър са "форумните гурута". Човек трябва да се научи преди всичко да прави фотография, която задоволява неговите собствени изисквания, а след това тези на всички останали :)
Изображение
Изображение
Изображение
http://thephotoroom.net/

Аватар
nicko
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Николай Димитров

Птици

UNREAD_POSTот Adept на 15 Яну 2016, 14:02

Прав си, че има и такова течение във фотографията, но това е въпрос на личен избор.
Но има и друго, в което снимането над 200ASA е крайно неразумно и в него вярват по-голямата част от уважаваните фотографи.
Видно е, че принадлежа към втората и да не харесвам шума в кадъра. Но никъде не съм защитавал тезата по-добре никакъв кадър а съществуващите техники, които биха го направили по-добър според моята принадлежност, към определено течение.
А тази титла "форумните гурута" с какво съм я заслужил остава загадка за мен!
:beer:

Аватар
Adept
Site Supporter

Птици

UNREAD_POSTот nicko на 15 Яну 2016, 15:11

Всичко наистина е въпрос на личен избор и вкус на снимащия. Заради това и написах, че човек преди всичко трябва да задоволи собствените си виждания, а не нечии чужди(освен, ако не става въпрос за клиент) :)

А титлата не съм я присъждал на никой, говорих принципно. Това са ми просто личните наблюдения. В реалния живот, масовия зрител, клиент и любител на красивите изображения не обръща внимание на ИСО, Скорост, Бленди, Шум, Преекспонирано, Недоекспонирано, Бял баланс и всичко останало, а го интересува само едно - кадъра да му доставя удоволствие при гледане и да носи послание. :) Това пак казвам са моите наблюдения и виждания по въпроса.

На вкус и цвят... :) :beer:
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
nicko
Loyal Member

Птици

UNREAD_POSTот ombre на 15 Яну 2016, 16:30

Ами Нико да прав си но донякъде,в известен смисъл шум няма да убие кадър,но пък на всеки,или/почти на всеки/му харесва снимка без или с нисък шум,та от тази гледна точка подкрепям мнението на Пламен, и за да не бъда разбран погрешно,страшно много харесвам филмовата визя и на някои снимки даже умишлено слагам леко зърно,на снимки които на мен лично така повече ми харесват,било портрет или друг жанр,но конкретно за птици и изобщо за спорт и подобни,няма да стои гот шумен кадър,ако разбира се има възможност да се заснеме по този начин,та от тази гледна точка точно шума може да те накара да не се задържиш в/у подобен кадър,говоря чисто хипотетично.За гуруто може да има и лека препратка към мен/може и да бъркам разбира се/,понеже аз зададох въпроса, но той беше просто от чисто любопитство, понеже и двата кадъра са заснети по един и същи начин,нищо повече.
ПС., някой знаели читаво фото в което мога да разпечатам например снимка около 80х80 см или малко по голяма,имам инфо че синтеза правят,но чух противоречиви мнения,та затова питам?Мерсаж.

Аватар
ombre
Loyal Member

Симеон Петров

Птици

UNREAD_POSTот nicko на 15 Яну 2016, 18:43

Офф Топик: покажи
Симо, това имах предвид - условията определят ИСО-то в подобни ситуации. А за спорта специално, акo ти е интересно разгледай тук:
Sports Illustrated Photo Galleries - SI.com
Едно от най-големите спортни издания в света. Обърни внимание предимно на хокейните снимки и вечерните футболни такива. Ще се изумиш колко шум има в някои от тях, много педанти и форумни критици биха ги обявили за безбожно шумни и даже неприемливи, но факта, че са в Sports Illustrated e достатъчен фактор мисля.
Ето няколко галерии, които се набиват на очи в първия момент и повечето са смесени от дигитални и филмови кадри от 1990-та насам:

- -
- -
- -
- -

Факт - модерните камери са способни на много добро качество при много високо исо. Другия факт - голяма част от тези кадри биха били невъзможни при ниско ИСО. Личното ми мнение е, че е по-добре човек да се презастрахова, когато снима бързо движещ се обект в променлива и сравнително ниска светлина.

П.С. Ама вие всичките като ощипани моми. Никой конкретно не съм визирал с "гуруто", говорих принципно и не визирам нашия или определен друг форум. Навлизаме в излишни подробности по тоя въпрос, макар и аз да зачекнах темата, за което се извинявам.

П.П.С. Деков знам, че прави много читави принтове във всестранни размери, на сайта има описани и цените им :)
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
nicko
Loyal Member

Птици

UNREAD_POSTот ombre на 15 Яну 2016, 19:21

Мерси за линковете,да наистина има кадри с много шум и такива в които почти не се забелязва,точно това имах в предвид,че такъв тип жанр,лично на мен ми харесва без шум и портрет в който даже и да е добавен умишлено би ми харесал,ако е направен подходящо.Отделно както и ти сам каза,подобни кадри се правят по време на състезания които пък се провеждат на изкуствена светлина в късните часове на деня,понеже тогава е най гледаното време и най платеното де..:),а конкретния кадър е правен в различни от тези условия,както и да е, доста време му отделихме на автора, дано дискусията да е полезна.Спирам по темата.За принтовете,имаш ли лични впечатления или някой твой познат поръчвал ли е,в смисъл ,имаш ли наблюдения за качеството на услугата?

Аватар
ombre
Loyal Member

Симеон Петров

ПредишнаСледваща

Назад към ПОКАЖЕТЕ СВОИТЕ СНИМКИ