Има ли безплатна алтернатива за обработка на RAW файлове?

Софтуер, Обработка, RAW конвертори

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот ugarchin на 05 Окт 2014, 19:06

Здравейте! Надявам се, че не дублирам някоя съществуваща тема по този въпрос, но не открих с търсачката такава.
Интересува ме има ли безплатна алтернатива за обработка на RAW файлове (и всички останали също, но предимно RAW), която да замести триал версията на Lightroom? Също така ме интересува (ако има такава алтернатива), дали е по-лека откъм използване на рам паметта? Надявам се да ме насочите към програма, която да може да обработва файловете, и да има почти същите опции като Lightroom. Благодаря :)
Изображение
Аватар
ugarchin

Рейтинг: 0 (0%)

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот Mutko на 06 Окт 2014, 15:33

Има: RAW Therapee, GIMP, RAW Shooter, Irfan view, XDepth Raw Converter.
Mutko
Loyal Member

Снимки: 15
Име: Димитър Караангелов

UNREAD_POSTот ugarchin на 06 Окт 2014, 17:59

Gimp го имам, но той не работи с RAW. Irfan view също го имам, но и при него е както при Gimp-а. RAW Therapee го пробвах и ми хареса, но не иска да експортне редактирания файл. RAW Shooter не го намерих в нета, а XDepth Raw Converter ми се стори много постен от към опции. Основно ме интересува да е лека програмата т.е. да не използва много рам, и също така да има опцията с четката както е в Lightroom-а.
Изображение
Аватар
ugarchin

UNREAD_POSTот plamen74 на 06 Окт 2014, 19:56

Пробвай Zoner Photo Studio http://free.zoner.com/comparison.asp има безплатна версия и върши прилична работа! Също така можеш да пробваш и Serif PhotoPlus Starter Edition който също е безплатен! Но едва ли ще намериш това, което търсиш като опционалност, защото поне аз не съм го срещал в друга програма освен в лайтрума ;)

Аватар
plamen74
Loyal Member

Снимки: 6
Име: Пламен Николов

UNREAD_POSTот Hiti на 06 Окт 2014, 20:06

Gimpa raboti s UFrow.Т.е. друга програма която после експортва към гимп и така.Терапията си експортва но трябва да го намериш отдолу под снимката вдясно има един hdd с стрелка надолу кликаш и излиза меню къде и как да експортнеш. Не разбирам от обработка много,ползвам на Корел за дребни неща и после Гимпа,почти не обработвам а развалям :D . Пробвай corel aftershot pro, ima go za win.
Я да видим туй що все още работи ? Industar 50/3.5 : Sigma 28/2.8 mini wide II:Pentax Smc Da 35mm f/2.4 AL:

Аватар
Hiti
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Hristo Stoyanov

Re: Има ли безплатна алтернатива за обработка на RAW файлове

UNREAD_POSTот dsmt на 07 Окт 2014, 18:20

В Замунда всички алтернативи са безплатни :))))))))

Изпратено от моят MI 3W

Weltblick 2.8/35
Makinon 135/2.8, Oreston 50/1.8 - най-якият обектив :)))))))))))))))))

ИНДУСТАР 50-2
Изображение
Изображение

Аватар
dsmt
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Свилен

UNREAD_POSTот ugarchin на 07 Окт 2014, 21:34

UFRaw не ми допадна, а и въобще не разбрах как се експортва в Gimp-а с него. Терапията ми дава грешка при опит за експорт. Липсвало нещо си. "visual c++ runtime error" е грешката. Компютъра ми е с 8-ца, но не знам защо дава тая грешка, като има няколко С++ инсталирани при преглед в контролния панел. Зонера ми хареса, а и не товари, но не виждам в него опциите с четката както е при Lightroom-а. @dsmt знам, че в замунда може да се намерят програми, но въпроса беше да е лека т.е. да използва възможно най-малко рам, и да има опциите с четката. Аз дори не знам коя е програмата от диска, която трябва да върви с моя Пентакс К-м, защото го купих втора ръка на 2500 кадъра, но диск към него нямаше. За това пуснах темата, защото Lightroom-а изисква много рам, а компютъра ми има само два.
Изображение
Аватар
ugarchin

UNREAD_POSTот Todorov на 08 Окт 2014, 10:00

Това идва с Pentax K-50 : https://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/pe/. С фабричния номер на тялото мисля, че може да се тегли LE версията на 3.0 (OEM).
Нямам идея дали става за вашите нужди. Имам CC2014 , Lightroom и всичко възможно от адобе -официално и платено, но изобщо не ги ползвам. Проверих колко памет ползва Lightroom при мен, лаптопа ми е на 4 години с 2 гб рам двуядрен интел 2.2 ГХц и през таскменаджера ми изписва около 150 мбайта. И не виждам някакъв тормоз.

Сега видях, че май няма да свърши никаква работа за К-м, вижте от тази страница какво се предлага за модела :

http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/download_digital.html

Аватар
Todorov
Loyal Member

Снимки: 0

UNREAD_POSTот Gergich на 08 Окт 2014, 14:55

Пробвай и Corel AfterShot Pro, безпроблемно си отваря PEF/DNG и има някои интересни екстри при обработка. Напомня на Лайтруум, но върви по-леко и по мое мнение е по-добра.

Линк: http://corel-aftershot-pro.en.softonic.com/ - зеления бутон по-доло.
Изображение
http://1280px.weebly.com

Аватар
Gergich
Loyal Member

Снимки: 512
Име: Hristo Gergov

UNREAD_POSTот Hiti на 08 Окт 2014, 20:41

UFRaw доло вдясно има иконка на GIMP и пише /send imege to gimp/ след като сложиш курсора на мишока отгоре.Преди нея са cansel i save.Успех.
Я да видим туй що все още работи ? Industar 50/3.5 : Sigma 28/2.8 mini wide II:Pentax Smc Da 35mm f/2.4 AL:

Аватар
Hiti
Loyal Member

Снимки: 5
Име: Hristo Stoyanov

Следваща

Назад към ОБРАБОТКА И СОФТУЕР