Pentax vs Tamron

Pentax vs Tamron

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

Pentax vs Tamron

UNREAD_POSTот MaxMeyer на 07 Сеп 2017, 21:31

Здравейте!Чудя се кой обектив е по-добър,SMC Pentax-F 70-210mm F4-5.6 или Tamron AF 28-200mm F/3.8-5.6 LD IF Aspherical?Искам да ми се получава боке на голям обект като автомобил и да е сравнително остър...Тялото ми е Pentax K-x Благодаря!
MaxMeyer

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Martin Kumanov

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

Pentax vs Tamron

UNREAD_POSTот mocker на 08 Сеп 2017, 07:13

Здрасти! Мисля че за боке трябва да се ориентираш към друг обектив. Все пак не съм имал от тези така че може и да греша...
https://www.facebook.com/NedPix-1977300395836004/

Аватар
mocker
Loyal Member

Снимки: 0
Име: Неделчо

Pentax vs Tamron

UNREAD_POSTот jorro_z на 08 Сеп 2017, 14:56

Здравей, MaxMeyer.

За да се получи "боке" (както повечето хора го разбират), основните условия са 4:
1. По-голям сензор
2. По-отворена бленда
3. По-голяма дължина на обектива
4. По-малко разстояние от нас до обекта (спрямо разстоянието от обекта до фона)

Тъй като 1. общо взето не можем да го променяме (всъщност може, ама това е друга тема :lol: ), остават последните 3.

Тъй че за по-силно "боке", между двата обектива практически няма голяма разлика. Имам предвид - ако снимаш на 200 (210) мм, максималната бленда 5.6 (5.6) и еднакво разстоние до обекта (предполагам, че и на двата обектива минималното разстояние е горе-долу еднакво).

Остават другите разлики - острота, хроматични аберации, цветопредаване и т.н. За тях е много трудно да се каже кой е по-добре, това вече зависи освен от марката, но и от конкретната бройка на обективите.

Най-добре е да ги пробваш лично, ако имаш такава възможност.
:beer:

Едит:
Ако снимаш на по-малка дължина от максималната (200 мм), тогава гледай на съответната дължина кой обектив има по-голяма максимална бленда.
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Снимки: 0
Име: Жоро Захариев

Pentax vs Tamron

UNREAD_POSTот deso на 08 Сеп 2017, 20:57

Имах този Tamron AF 28-200mm F/3.8-5.6 LD IF Aspherical, имаше и една II, т.е. втора версия.Беше за Сони, но това няма значение.Не е лош, но не мога да го похваля.Продадох го на втората или третата седмица.Основните му предимства са зума и цената.По принцип от тия обективи с голям зум, няма как да очакваш много.За Пентакса нищо не мога да кажа, не съм го пробвал.

deso
Loyal Member

Снимки: 13
Име: deso

Pentax vs Tamron

UNREAD_POSTот HYS на 09 Сеп 2017, 08:05

Производителите на обективи обръщат специално внимание при изчисленията, когато искат да получат маслено боке. Освен принципните фактори, изброени от Жоро Захариев, в конструкцията следва да залегне бърз спад в преноса на контраста в аксилно направление. С други думи, в равнината на образа да имаме висок пренос на контраста за всички (повечето :D ) честоти, а извън тази равнина - бързо спадане на този параметър (ефективно размиване). И като не забравяме, че тази идея трябва да работи за всички дължини на вълната (цветове), то можем да си представим пред каква задача се изправят дизайнерите. Тази информация няма как да достигне до обикновения потребител. Той може само да констатира след достатъчен брой опити. В супер професионалните кръгове (големите купувачи) фирмите разпространяват друг вид информационни материали, за разлика от тези, които мога да получа от панаири или интернет. И то си е оправдано естествени. А и, както сега се борят за продажбата на всяка бройка, едвали ще ми кажа, че този не е съвсем... Но, както пише и във Вики, бокето е субективен естетичен фактор :D !

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

Назад към ОБЕКТИВИ