Кой е най-най-добрия портретен обектив

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

UNREAD_POSTот dreamer на 03 Авг 2011, 08:45

Достатъчно обективи си сменил за да разбереше, че е хубаво да пипнеш стъклото и да видиш дали ще ти допадне на начина на снимане. Това със семплите и графики въобще не е от значение. Грешно си разтълкувал написаното. На външен вид и на мен ми харесва.
Аватар
dreamer
One Man Army

Снимки: 0
Рейтинг: 5 (100%)

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот motif на 03 Авг 2011, 08:49

Хубаво де!Няма какво да спорим.За мен сигмата е номер 1,за теб Pentax 85mm 1.4.Това е!
Аватар
motif
Loyal Member

Снимки: 245
Рейтинг: 1 (100%)
Име: Владимир Йорданов

UNREAD_POSTот ICO на 03 Авг 2011, 13:42

Искам да поясня, че правилня избор на обектив зависи най-вече от особата която предстои да бъде заснета. Рисунакът на обектива трябва да подчертае осанката на субекта и да подсказва за характера му. И така не пренебрегвайте ултра широкоъгълните тип рибешко око. Те са най-подходящи за доста настоящи и бивши депутати, политици и още много други индивиди. В домашни условия, при наличие на достатъчно смелост някой може да си снима тъщата, за дамите - свекървата. На мене лично живота ми е по-скъп от пентакса и не смея да си помисля за такива работи.

Най-добрия портретен обектив е Samyang 8/3.5 Fisheye!
/отнася се за най-смелите/
Изображение
ICO
Loyal Member

Рейтинг: 0 (0%)
Име: Христо Проданов

UNREAD_POSTот HYS на 06 Авг 2011, 20:02

Този, който "не залепва ушите" към предния обем на главата (на лицето). Еквивалента на 75 до 90 мм. Останалото е въпрос на вкус - по-мек, по-остър ... според чувстото на фотографа.

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

UNREAD_POSTот djore на 14 Окт 2011, 18:22

В момента съм точно в тази дилема. От много време ми е мерак ФА* 85/1.4. Да кажем, че ще отделя сумата... (ужас:)) Но сигма 85/1.4 е с гаранция и е чисто нов. също така сигма 50/1.4 страшно ми харесва като картинка, но 55/1.4 има по нахално/игриво боке, което лично мен по ме радва и отново по-скъп ... давайте съвети, моля

Конкретно по темата 70/2.4 и 40/2.8 ги ползвам и мисля, че са невероятни и почти достатъчни. Купуването на други обективи е за кеф при мен.

И разбира се олдскуул смц 50/1.2, с уговорката за трудното нацелване на фокуса на 1.2 ;)

djore

UNREAD_POSTот djore на 14 Окт 2011, 20:20

16-45 и 70/2.4 бяха първите ми пентакски обективи. първия го смених с 16-50, но 70ката не бих я махнал, твърде много си я обичам. Пробвал съм 77/1.8 - невероятно добър обектив, но при наличието на 70ката, мисля по-добре е да си взема 85мм, хем е по-светъл. Мой разсъждения разбира се :)

djore

UNREAD_POSTот jorro_z на 14 Окт 2011, 21:21

А пък аз съм фен на следния (портретен) обектив:

Изображение
Voigtländer SL II Nokton 58 mm f/1.4

Обаче, бая има да порасна, докато си го купя....

Също се надявам и скоро да направят и новия Хелиар във вариант за Пентакс:

Изображение
Voigtländer SL II Heliar Classic 75 мм ф/1.8
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот tommy на 24 Ное 2011, 20:48

Хайде и още едно мнение :)
Смея да кажа че съм поснимал с това - онова на отделните марки фотографска техника. Съвсем честно, с ръка на сърцето, моето мнение , че с какъв обектив снимаш е едно от последните неща, които имат значение за добрия портрет. Портрета е психология. Да "усетиш" модела, да му "влезеш под кожата", да го предразположиш да ти покаже това най-харектерно нещо, което ти си видял че той притежава.

Колко мм е обектива, дали е на f1.2 или f2.5 за мен е на последно място ! И в крайна сметка, понеже всичките горни неща нямат общо с фотографската техника, за мен водещите принципи когато говорим за техниката е едно нещо : УДОБСТВОТО НА РАБОТА. Компромисът между размери и качество на картинката. Това е. Просто е. Но пак повтарям - това са си мои изводи. Споделям ги с надеждата, че така ще спестя пари на някои хора и няма да се лутат от марка в марка и всевъзможни светли обективи .
Докато накрая открият, че всъщност, ако "инвестират" повече в психологията на нещата, тогава и снимките им ще са на друго, определено много по-високо ниво.

А, за техниката ли - ами аз съм горещ привърженик, че при ДСЛР-ите е перфектно имаш ли апарат на една марка, да закачаш и обективи на съответната марка. Работи безотказно защото са правени едни за други ! На други варианти съм се нагледал ...

Поздрави : Томи
Аватар
tommy
Loyal Member

Снимки: 53
Рейтинг: 1 (100%)

UNREAD_POSTот zaiko на 25 Ное 2011, 11:07

За мен лично светлосилата е много важна не заради бокето, а заради това, че имам афинитет да снимам на по-тъмничко. Засега 70/2.4 ми е достатъчен, но при затворени пространства идва малко дълъг (а 35/2.4 малко къс), затова се замислям за 55/1.4.

Иначе напълно споделям мнението на Томи - едни от най-добрите ми портрети са с дългия китак 50-200, с разни сапунерки и т.н. Както и относно използването на обективи и тела от една марка - с всички крайници подкрепям :OK: :beer: :beer: :beer:
Изображение

Аватар
zaiko
Site Supporter

Снимки: 4

UNREAD_POSTот mocker на 19 Яну 2012, 12:51

Обектив Pentax SMC DA* 55mm f/1.4 SDM

Какво ви е мнението за този обектив?
Добре ли ще се комбинира добре със един K-r или е подходящ за по-висок клас апарати?
https://www.facebook.com/NedPix-1977300395836004/

Аватар
mocker
Loyal Member

Име: Неделчо

ПредишнаСледваща

Назад към ОБЕКТИВИ