Означения на обективите на Пентакс

Всичко свързано с обективите за Pentax

Модератор: Модератор

Share On

Сподели във Facebook Facebook Сподели в Twitter Twitter Сподели в Digg Digg

UNREAD_POSTот bobbyfuego на 09 Сеп 2011, 15:29

Поради това че има много питания каква е разликата м/у DA и DA-L обективите и понеже видях че последните не са описани тук, добавих ги в първия пост, както и поразширих малко описанията.
_

Аватар
bobbyfuego
Site Admin

Снимки: 24
Рейтинг: 0 (0%)
Име: Боян Тепавичаров

UNREAD_POSTот Асен на 10 Сеп 2011, 00:04

ICO написа:Ровейки се в мрежата попаднах според мен на най-разбираемото и подробно описание на различните видове К байонет на следия адрес:

Байонет K — Википедия

Възможно е много от Вас да са посещавали въпросния сайт със съответните препратки. Ще се радвам ако информацията е от полза.

На мен като ми трябва някаква информация, свързана с К байонета, винаги първо поглеждам сайта на Божидар Димитров и обикновено след това нямам нужда да ровя за повече в мрежата:

http://kmp.bdimitrov.de/

И все по-често се чудя напоследък дали да не го поканим за почетен член на нашия клуб? :roll:
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :beer:

Изображение
Изображение

Аватар
Асен
Loyal Member

Снимки: 0
Рейтинг: 6 (100%)
Име: Асен Рупчев

UNREAD_POSTот jorro_z на 27 Ное 2011, 14:04

Напълно подкрепям Асен!
PENTAX K-5 | CHINON CG-5 | PENTAX P30n | ZENIT 11 | KIEV 60 TTL
Обективи: 30
Аватар
jorro_z
Site Supporter

Име: Жоро Захариев

UNREAD_POSTот shtrak на 09 Яну 2012, 01:30

И аз намерих тука малко разяснения - Pentax K-Mount Lenses Explained: The differences between various Pentax lens series

А тука малко инфо за ръчнофокусните - Shooting manual lenses on Pentax DSLRs « robertsdonovan.com
Продавам: Pentax K-5
Търся: Pentax К-3 или Pentax K5 IIs, както и една торба пари :ha-ha:

shtrak
Loyal Member

Рейтинг: 1 (100%)

UNREAD_POSTот HYS на 25 Ное 2012, 09:12

Поздрави на всички, и много благодарности за хубавата тема.

Ако ми позволите, искам да добавя мъничко за технологията SMC. Вярно, че Pentax и Zeiss имаха някакви намерения, но тогава пазарът не беше така наситен и всеки бързаше да си "откъсне своето парченце". Така не се получиха доста от общите проекти и при други фирми. С цялото ми уважение към Цайс, мисля, че те не са от много щедрите на технологии. В началото на 20 в., благодарение на политичеките контакти между Япония и Германия, японците успяват да организират една грандиозна кражба от немците - технологията на полиране с редкоземлени окиси. Така започва сериозната японска оптика. Първоначално за военни цели (Никон, да не забравяме, е бил производителя на мерници за торпедомети).
Многослойната технология SMC е 7-слойна и е разработена в OCLI (Optical Coatings Laboratories Inc. базирана в California). Тя е поръчана от НАСА за прозорчетата на космическите апарати. Тази технология по-късно е разработена и в много други страни, включително и у нас (много по-късно и за съжалиние - много ненадежно). Но ОКЛИ запространява бързо продукта в много сфери на живота, не само във фотографията. Pentax разработва тази технология в своите лаборатории на базата на лизенз от ОКЛИ. В това време тази вече се върти в главите и на другите големи "играчи". Проекти имат почти всички големи фирми: Канон, Цайс (4-слоен Т*), Никон и при други. Но забележете - само проекти. Лайтц се дистанцира от идеята като преценява, че би му донесла малко качество срещу по-висока цена. Но особено внимание заслужава Фуджи със своята собствена, оригинална разработка EBC (Electron Beam Coating), която в началото е 11 слойна. В началото сравненията между Super Takumar, SMC Takumar и EBC Fujinon показват малък превес за SMC, по-добро качество при Pentax и по-зле при EBC. Скоро обаче Фуджи прави Super EBC, който си остава и до днес вероятно най-дората anti-flare технология.

Само като допълнение - едни от първите, които използват технологията на OCLI са Vivitar. Те също така разработват (по поръчка от НАСА) и серията много компактни катадиоптрични обективи с много големи фокусни разстоятия. Днес тази идея се експлоатира от много фирми. Още един пример какво може да ни подари космическата наука.

HYS
Loyal Member

Рейтинг: 2 (100%)
Име: Християн Стоянов

UNREAD_POSTот HYS на 25 Ное 2012, 09:31

Тази табличка поне на мен ми въши добра работа (може би има и по-добри, но все пак):

The Pentax Camera Lens Compatibility Chart

k1e.gif
Ето и нещо допълнително
k1e.gif (113.67 KIB) Прегледано 1550 пъти

k2e.gif
и също
k2e.gif (108.86 KIB) Прегледано 1550 пъти

HYS
Loyal Member

UNREAD_POSTот bobbyfuego на 26 Ное 2012, 15:41

HYS написа:Тази табличка поне на мен ми въши добра работа (може би има и по-добри, но все пак):

The Pentax Camera Lens Compatibility Chart

имаме си и подобна, наша си :)

Таблица за съвместимост на обективите PENTAX • PENTAX FAN CLUB
_

Аватар
bobbyfuego
Site Admin

Снимки: 24
Име: Боян Тепавичаров

UNREAD_POSTот HYS на 26 Ное 2012, 19:05

Да, табличката е добра.
Съжалявам, че съм я пропуснал.

HYS
Loyal Member

UNREAD_POSTот zoo на 16 Яну 2015, 22:26

Имам въпрос, дали има разлика в оптиката между А и М обективите.
На вид за различни не само заради пиновете на байонета, а и самият корпус. имам учвството че и самото покритие поне на челната леща е различно, а като добавим и противоречивите оценки и мнения съвсем става въпросително положението...
zoo

Снимки: 1
Име: Stan

ПредишнаСледваща

Назад към ОБЕКТИВИ